Atlas ryb słodkowodnych tropikalnych

Atlas ryb słodkowodnych tropikalnych

 

Nazwa gatunkowa: Hemichromis bimaculatus. 

Nazwa polska: czerwieniak dwuplamy.

Występowanie geograficzne: Afryka - dorzecza rzeki Niger, Kongo oraz górnego Nilu.

Wygląd: istnieje kilka wariantów ubarwienia, w zależności od cech genetycznych danej populaci (i miejsca odłowu). Spotyka się czerwieniaki w kolorze oliwkowozielonym, płowym pomarańczowym, beżowym. Na tułowiu występują zazwyczaj dwie czarne okrągłe plamy ale u niektórych odmian widoczne są trzy lub ich nie ma. W okresie godowym ryby są krwiście czerwone. Niektóre odmiany posiadają wtedy również turkusowe kropki na ciele.

Rozmiar: samce do 16 cm, samice nieznacznie mniejsze. Maksymalny rozmiar niektórych odmian w dużych akwariach z dobrze dobraną zróżnicowaną dietą to nawet 20 cm.

Długość życia: brak danych.

Typ środowiska: wolno płynące rzeki o zarośniętej linii brzegowej.

Wymagane parametry wody: zalecane pH 6,5-7,7, GH 10-20.

Temperatura: zalecana 20-27°C.

Zalecany minimalny litraż: 450 l. dla jednej pary.

Zachowanie: ryby są zadziorne i agresywne w stosunku do innych gatunków ryb. Nie sprawdza się również łączenie ich z drobnymi gatunkami ławicowymi, gdyż czerwieniaki polują na mniejsze egzemplarze. W czasie rozrodu i opieki nad potomstwem ryby są bardzo agresywne. Czerwieniaki dwuplame należy trzymać w parach. Ryby należy dobierać spośród grupy np. kilku młodych sztuk o jednakowej wielkości. O ile co najmniej jeden osobnik będzie odmiennej płci to para utworzy się wówczas sama. Pozostałe niedobrane osobniki należy odłowić, gdyż będą one gnębione przez główną parę w zbiorniku.

Wystrój zbiornika: ryby preferują słaby lub umiarkowany przepływ wody, strefy gęsto zarośnięte roślinnością (zaleca się mocne i duże rośliny - np. nurzańce, anubiasy itp.), dekoracje z drewna, podłoże żwirowe.

Dieta: wszystkożerne z przewagą pokarmów mięsnych. W naturze zjadają różnego typu insekty, larwy owadów, małe bezkręgowce wodne ale także glony, sinice, drobne nasiona, detrytus oraz miękkie, drobne rośliny pierzaste. W akwariach można podawać sztuczną wieloskładnikową karmę dla ryb wszystkożernych oraz rozmrożone bezkręgowce ( wodzień, kryl, kiełż, lasonogi, solowiec, drobne krewetki).

Dymorfizm płciowy: samce są nieco większe od samic, bardziej krępe, u dorosłych samców czoło jest bardziej garbate, płetwy są bardziej zaostrzone niż u samic i są nieznacznie dłuższe. Samice mniejsze, posiadają bardziej zaokrąglone podbrzusze.

Rozmnażanie: łatwe - często dochodzi do tarła w akwariach towarzyskich. Para wybiera miejsce lęgowe - np. płaski kamień, dołek w żwirze lub szeroki poziomy liść. Najlepiej w zbiorniku umieścić dużą glinianą doniczkę, którą para zapewne wybierze na swoje miejsce lęgowe - wtedy ryby wspólnie czyszczą najpierw powierzchnię takiej doniczki. Po tarle i złożeniu ok. 100 ziaren ikry i jej zapłodnieniu - ikrą zajmuje się głównie samica ale samiec również pozostaje przy gnieździe. Rodzice atakują wszystkie ryby, które zbyt blisko podpłyną do ich miejsca lęgowego. Młode po wylęgu przebywają przez kilka tygodni przy rodzicach, którzy ich strzegą i się nimi opiekują. Z początku wylęg pozyskuje pokarm ze swoich woreczków żółtkowych. Po ich absorbcji należy wprowadzić drobny pokarm żywy - np. wylęg solowca.

Uwagi: ryby w naturze są bardzo pospolite. Gatunek ten znany jest również pod inną wcześniejszą nazwą łacińską - Hemichromis guttatus. gatunkiem bardzo podobnym z wyglądu jest czerwieniak kongijski - Hemichromis ifalili, który nieznacznie różni się od opisywanego tutaj gatunku. Najważniejszą różnicą jest odmienna budowa pyska, który jest nieco dłuższy oraz rozmiar do ok. 10 cm.

Barwniak Thomasa 319

Anomalochromis thomasi

Nazwa gatunkowa: Anomalochromis thomasi.

Nazwa polska: barwniak Thomasa.

Występowanie geograficzne: Afryka - rzeki w Nigerii i Kamerunie.

Wygląd: istnieje kilka wariantów ubarwienia, które różnią się nieco rozkładem wzorów na tułowiu i intensywnością ubarwienia. Zwyklem młode osobniki posiadają duże kropki na tułowiu, które z biegiem czasu zanikają i przekształcają się w nieregularne ciemne pionowe pasy. Dorosłe ryby opalizują kolorem błękitnym.

Rozmiar: samce do 9 cm, samice do 6 cm.

Długość życia: brak danych.

Typ środowiska: wolno płynące rzeki i strumienie w terenach leśnych, mocno zarośnięte, zacienione rzeki w wilgotnych lasach deszczowych.

Wymagane parametry wody: zalecane pH 6,0-7,5, GH 4-15.

Temperatura: zalecana 23-27°C.

Zalecany minimalny litraż: 80 l. w akwarium jednogatunkowym dla jednej pary lub 120 l. w akwarium wielogatunkowym. Dwie pary można trzymać w akwarium o litrażu 240 l.

Zachowanie: zwykle neutralne w stosunku do innych gatunków ryb, jednak w okresie rozrodu ryby są agresywne względem innych gatunków. Głównie zajmują dolne partie wody. Ryby te żyją w parach i zajmują wspólne terytorium. Posiadają swoisty charakter, czasem osobniki dobrane w pary wdają się między sobą w drobne awantury. Ryby należy dobierać spośród grupy np. kilku młodych sztuk o jednakowej wielkości. O ile co najmniej jeden osobnik będzie odmiennej płci to para utworzy się wócwzas sama. Pozostałe niedobrane osobniki należy odłowić, gdyż będą one gnębione przez główną parę w zbiorniku.

Wystrój zbiornika: ryby preferują słaby przepływ wody, stłumione oświetlenie, rośliny pływające na powierzchni, strefy gęsto zarośnięte roślinnością, dekoracje z drewna i ciemno zabarwioną wodę (np. garbnikami), podłoże piaszczyste lub muliste z martwą materią organiczną (np. liście). Chętnie wykorzystują groty do rozrodu (z kamienia, ceramiczne doniczki, łupny orzecha kokosowego itp.).

Dieta: wszystkożerne. W naturze zjadają różnego typu insekty, larwy owadów, małe bezkręgowce wodne ale także glony, sinice, drobne nasiona, detrytus oraz miękkie, drobne rośliny pierzaste. W akwariach można podawać sztuczną wieloskładnikową karmę roślinną (płatki, granulat), glony w postaci spiruliny, oraz mięsne pokarmy mrożone (oczlik, wodzień, rozwielitka).

Dymorfizm płciowy: samce są nieco większe od samic, bardziej krępe, u dorosłych osobników występuje lekko garbate czoło, płetwy są bardziej zaostrzone niż u samic. Samice posiadają więcej koloru, są smuklejsze i delikatniejsze w budowie ale mają posiadają bardziej zaokrąglone podbrzusze.

Rozmnażanie: łatwe - często dochodzi do tarła w akwariach towarzyskich. Para wybiera miejsce lęgowe - np. płaski kamień, dołek w żwirze lub szeroki poziomy liść, rzadziej grotę. Ryby wspólnie czyszczą wybraną powierzchnię. Po tarle rodzice naprzemiennie opiekują się ikrą i atakują wszystkie ryby, które zbyt blisko podpłyną do miejsca lęgowego. Młode po wylęgu przebywają pewien czas przy samicy, która ich strzeże i się nimi opiekuje. Z początku wylęg pozyskuje pokarm ze swoich woreczków żółtkowych. Po ich absorbcji należy wprowadzić drobny pokarm żywy - wylęg solowca lub nicienie mikro.

Uwagi: przy braku pokarmu roślinnego, ryby mogą uszkadzać delikatne rośliny pierzaste.

Apistogramma baenschi 329

Zdjęcie: Apistogramma baenschi, samiec.

Nazwa gatunkowa: Apistogramma baenschi.

Nazwa polska: brak.

Występowanie geograficzne: w Ameryce Południowej w Peru.

Wygląd: oczy duże, płetwa ogonowa zaokrąglona. Samiec inaczej ubarwiony niż samica.

Rozmiar: do 6,5 cm samce i do 5-5,5 cm samice.

Długość życia: brak danych.

Typ środowiska: strumienie czarnych wód i niewielkie rzeki o spokojnym nurcie, z kawałkami drewna na dnie i opadłymi liśćmi. Ryby te wymagają kryjówek i drobnego podłoża. Preferowane oświetlenie słabe - rozproszone. 

Wymagane parametry wody: tolerowane pH 6-6,8, GH 3-14°.

Temperatura: tolerowana 22-28°C.

Zalecany minimalny litraż: 80 l. dla jednej pary lub 120 l. dla jednego haremu - zwykle jest to układ 1+2 lub 1+3.

Zachowanie: ryby są agresywne zwykle tylko podczas opieki nad ikrą i młodymi, nadają się do akwariów towarzyskich o odpowiedniej aranżacji ale muszą mieć także zapewnioną przestrzeń.

Dieta: mięsożerne - w akwarium głównym ich posiłkiem powinien być pokarm mrożony i żywy, pokarmy suche są pobierane raczej niechętnie ale można stopniowo przyzwyczaić ryby do tego typu pożywienia.

Dymorfizm płciowy: dorosłe samce są większe od samic (patrz "Rozmiar"), występuje również różnica w ubarwieniu - samce są beżowe lub kremowe, na tułowiu znajdują się rozmyte pionowe ciemne pasy, nieco żółtego koloru można znaleźć u nich na pyszczku, głowie i płetwach, płetwa ogonowa jest obrzeżona kolorem pomarańczowym. Ponadto dorosłe samce mają wydłużone promienie płetwy grzbietowej co tworzy grzebień. Samice są żółte i posiadają ciemne pionowe pasy, są mniej kolorowe (zwłaszcza na płetwach) i mają krótsze płetwy (zwłaszcza grzbietową).

Rozmnażanie: samica składa ikrę w ilości około kilkudziesięciu sztuk w ukryciu (pod korzeniem, w jaskini, w łupinie kokosa). Ikrą zajmuje się samiczka i jest w tym czasie bardzo agresywna, natomiast samiec patroluje teren wokół miejsca lęgowego. Młode lęgną się po dwóch, trzech dniach a po następnych kilku zaczynają żerować. W tym czasie należy podawać im wylęg solowca.

Uwagi: brak.

barwniak szmaragdowy 654

Zdjęcie: Papcio Chmiel, Pelvicachromis taeniatus, para (u góry samica, z dołu samiec).

Nazwa gatunkowa: Pelvicachromis taeniatus.

Nazwa polska: barwniak szmaragdowy.

Występowanie geograficzne: Afryka - rzeki w Nigerii i Kamerunie.

Wygląd: istnieje co najmniej kilkanaście odmian barwnych, obie płcie są nieco inaczej ubarwione. Ryby z wyglądu są bardzo podobne do barwniaków czerwonobrzuchych, jednak podgardle jest u nich w kolorze szmaragdowym (w mniejszym lub większym stopniu) a na ciele dominuje barwa fioletowa (u barwniaka czerwonobrzuchego - wiśniowa).

Rozmiar: samce do 9 cm, samice do 6 cm.

Długość życia: brak danych.

Typ środowiska: wolno płynące, mocno zarośnięte, zacienione rzeki w wilgotnych lasach deszczowych.

Wymagane parametry wody: zalecane pH 6,5-7,1.

Temperatura: zalecana 23-28°C.

Zalecany minimalny litraż: 120-160 l. w akwarium jednogatunkowym dla jednej pary, 240 l. w akwarium wielogatunkowym.

Zachowanie: zwykle neutralne w stosunku do innych gatunków ryb, jednak w okresie rozrodu ryby są bardzo agresywne - mogą wówczas uśmiercić ryby o podobnej wielkości. Głównie zajmują dolne partie wody. Ryby te żyją w parach i zajmują wspólne terytorium.

Wystrój zbiornika: ryby preferują słaby przepływ wody, stłumione oświetlenie, rośliny pływające na powierzchni, strefy gęsto zarośnięte roślinnością, dekoracje z drewna i ciemno zabarwioną wodę (np. garbnikami), podłoże piaszczyste lub muliste z martwą materią organiczną (np. liście). Chętnie wykorzystują groty do rozrodu (z kamienia, ceramiczne doniczki, łupny orzecha kokosowego itp.).

Dieta: wszystkożerne. W naturze zjadają różnego typu insekty, larwy owadów, małe bezkręgowce wodne ale także glony, sinice, drobne nasiona, detrytus oraz miękkie, drobne rośliny pierzaste. W akwariach można podawać sztuczną wieloskładnikową karmę roślinną (płatki, granulat), glony w postaci spiruliny, oraz mięsne pokarmy mrożone (oczlik, wodzień).

Dymorfizm płciowy: samce są większe od samic, mają dłuższą i ostrzejszą płetwę grzbietową oraz szpadelkowaty kształt płetwy ogonowej. Samice w okresie tarła mają zabarwione na fioletowo podbrzusze.

Rozmnażanie: łatwe - często dochodzi do tarła w akwariach towarzyskich. Samica wówczas wybiera kryjówkę, z której wystaje jej jedynie głowa (np. grota, lub ceramiczna doniczka). W przypadku braku takich miejsc ryby kopią dołek na dnie w ustronnym miejscu, który będzie stanowił ich gniazdo. Po tarle samiec patroluje teren wokół niego i atakuje wszystkie ryby, które zbyt blisko podpłyną do tego miejsca. Młode po wylęgu przebywają pewien czas przy samicy, która ich strzeże i się nimi opiekuje.

Uwagi: przy braku pokarmu roślinnego, ryby mogą uszkadzać delikatne rośliny pierzaste.

Apistogramma nijsseni 788

Apistogramma nijsseni, z lewej samiec, z prawej samica.

Nazwa gatunkowa: Apistogramma nijsseni.

Nazwa polska: pielęgniczka Nijssena.

Występowanie geograficzne: w dorzeczu rzeki Amazonka w Ameryce Południowej.

Wygląd: tułów podłużny, płetwy krótkie, płetwa ogonowa zaokrąglona i obrzeżona kolorem pomarańćzowym lub bladym czerwonym. Samiec inaczej ubarwiony niż samica patrz "Dymorfizm płciowy".

Rozmiar: do 8-9 cm samce i do 6,5 cm samice. W naturze nieco mniejsze.

Długość życia: brak danych.

Typ środowiska: strumienie czarnych wód o spokojnym nurcie, z kawałkami drewna na dnie i opadłymi liśćmi. Ryby te wymagają kryjówek i drobnego podłoża. Preferowane oświetlenie słabe - rozproszone. 

Wymagane parametry wody: tolerowane pH 5,5-6,6, GH 2-8°.

Temperatura: tolerowana 23-26°C.

Zalecany minimalny litraż: 120 l. (dla jednego haremu - zwykle jest to układ 1+2 lub 1+3).

Zachowanie: ryby są agresywne zwykle tylko podczas opieki nad ikrą i młodymi, nadają się do akwariów towarzyskich o odpowiedniej aranżacji ale muszą mieć także zapewnioną przestrzeń.

Dieta: mięsożerne - w akwarium głównym ich posiłkiem powinien być pokarm mrożony i żywy, pokarmy suche są pobierane raczej niechętnie ale można stopniowo przyzwyczaić ryby do tego typu pożywienia.

Dymorfizm płciowy: dorosłe samce są większe od samic (patrz "Rozmiar"), występuje również różnica w ubarwieniu - samce są beżowo-żółte i tułów opalizuje u nich błękitnie. Samice są żółte i posiadają 3-4 ciemne duże plamy (na skrzelach, u nasady płetwy ogonowej, na środku tułowia i w okolicy pierwszego promienia płetwy grzbietowej).

Rozmnażanie: samica składa ikrę w ilości około kilkudziesięciu sztuk w ukryciu (pod korzeniem, w jaskini, w łupinie kokosa). Ikrą zajmuje się samiczka i jest w tym czasie bardzo agresywna, natomiast samiec patroluje teren wokół miejsca lęgowego. Młode lęgną się po dwóch, trzech dniach a po następnych kilku zaczynają żerować. W tym czasie należy podawać im wylęg solowca.

Uwagi: brak.