Zdjęcie: Francois Libert, CC BY-NC SA 2.0
Nazwa gatunkowa: Pseudochromis fridmani.
Nazwa polska: brak. Czasem spotyka się spolszczoną nazwę - pseudochromis Fridmana.
Występowanie geograficzne: Morze Czerwone.
Wygląd: tułów i płetwy są koloru fioletowego, niektóre odmiany mają jaśniejszy brzuch. Przez oko przechodzi czarna, krótka, ukośna pręga.
Rozmiar: do 7 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: rafy koralowe a konkretnie strefy przejściowe gdzie koralowe stają się rzadsze a w krajobrazie podwodnym dominuje gruz skalny. Ryby są spotykane najczęściej na pionowych ścianach skalnych lub pod nawisami w małych dziurach. Zamieszkują głębokość 1-60 m., jednak najczęściej 4-16 m.
Wymagane parametry wody: zalecane PH 8,0-8,4, zasolenie ok. 35-37‰.
Temperatura: 25-28°C.
Zalecany minimalny litraż: 160 l. w zbiorniku wielogatunkowym dla pary.
Zachowanie: Ryby są terytorialne, obierają swoje rewiry w skałach. Wszystkie osobniki z tego gatunku należy wpuszczać do zbiornika jednocześnie, gdyż później osobniki zamieszkujące akwarium nie pozwolą na wprowadzenie nowych osobników - nawet w sytuacji, gdy zbiornik będzie zamieszkiwać jeden samiec a dołożymy mu samicę. Najprawdopodobniej zostanie potraktowana ona jako intruz na jego terytorium. Nie zaleca się również wprowadzania podobnych wyglądem ryb zamieszkujących skały, gdyż będzie to źródłem stałych konfliktów. Przy zachowaniu powyższych warunków ryby te są z reguły neutralne wobec innych mieszkańców zbiornika akwariowego i raczej nie sprawiają problemów.
Dieta: preferuje pokarmy mrożone i żywe (solowiec, oczlik, lasonogi, jaja ryb i homara), suchy pokarm spożywają osobniki hodowlane. Mogą wyjadać drobne wężowidła i kiełże - zwykle w przypadku nieodpowiedniej diety.
Dymorfizm płciowy: Dorosłe samce zwykle posiadają lekko wydłużoną dolną część płetwy ogonowej - tzw. mały miecz.
Rozmnażanie: jest to gatunek, którego rozród został w miarę dobrze opanowany w warunkach akwariowych. Tarło odbywa się w grocie, ryby opiekują się potomstwem, które po wylęgu na początku formuje się w kulę.
Uwagi: brak.