Zdjęcie: , Acartia spp., CC BY-SA 3.0.
Widłonogi (kopepody) to małe bezkręgowce, które można wykorzystywać jako pokarm dla małych ryb oraz narybku. Spośród słonowodnych widłonogów do hodowli najbardziej nadają się gatunki z rodzaju Acartia spp. Porcję żywych widłonogów można niekiedy pozyskać ze sklepu akwarystycznego (oferowaną jako żywy pokarm) lub nabyć w internecie. Widłonogi słonowodne żywią się glonami i fitoplanktonem, dlatego należy wcześniej uruchomić sobie hodowlę fitoplanktonu.
Do hodowli potrzebne będzie: akwarium ok. 20-30 l., malutki filtr lub pompka (brzęczyk) z gęstą gąbką, słona woda (np. z podmiany z akwarium morskiego), makroglony spaghetti, żywy fitoplankton, spirulina w płatkach lub granulkach, mały moździerz do ztarcia na pył spiruliny, strzykawka, porcja zarodowa słonowodnych widłonogów, opcjonalnie lampka do oświetlenia zbiornika.
Akwarium należy napełnić do wysokości 3/4 zbiornika. W okresie jesiennym lub wiosennym hodowle można uruchomić na parapecie okna. W okresie letnim parapet jednak nie będzie odpowiednim miejscem, ponieważ akwarium należy chronić w tym czasie przed przegrzaniem. Dlatego letnią hodowlę należy oświetlać lampką w ustronnym miejscu, podobnie jak i w zimie, gdy światła jest zbyt mało, aby hodowla mogła utrzymać się tylko na "świetle parapetowym".
Po umieszczeniu w dojrzałej wodzie morskiej kępy makroglonów, które będą tworzyć schronienie dla naszych widłonogów, wówczas można wpuscić do wody także naszą porcję zarodową. Akwarium nie musi być ogrzewane o ile temperatura nie spada w nim poniżej 20°C. Filtr powinien delikatnie mieszać wodę, aby nie skisła. Karmić hodowlę należy raz dziennie rankiem wlewając żywy fitoplankton oraz kilka mililitrów zawiesiny ze startej na pył spiruliny zmieszanej z wodą poprzez strzykawkę. Podmianę wody wykonuje się w zależności od jakości wody w hodowli. Widłonogi należy odławiać siateczką o bardzo drobnych oczkach. Należy pamiętać o dolewaniu odparowanej wody do hodowli, aby nie wzrastało zasolenie w zbiorniku. Jeżeli widłonogów namnoży się zbyt wiele wówczas trzeba część odłowić albo wykonać podmianę wody, gdyż grozi to zaduszeniem całej hodowli.
Tekst: Goldevill