Zdjęcie: Katarzyna Mokszycka Argasińska
Nazwa gatunkowa: Atya gabonensis.
Nazwa polska / nazwa handlowa / nazwy odmian barwnych: za granicą znana jako Vampire shrimp z uwagi na swój specyficzny wygląd. Polska nazwa to Krewetka gabońska. Prawdopodobnie krewetki gabońskie, które są oferowane w sprzedaży stanowią grupę kilku blisko spokrewnionych ze sobą gatunków lub podgatunków. Przede wszystkim różnią się one między sobą kolorystyką.
Występowanie geograficzne: Afryka Zachodnia oraz Centralna (Senegal, Nigeria, Kongo). Występuje także w Ameryce Południowej na północnym wybrzeżu (Wenezuela, Gujana, Surinam, Brazylia).
Wygląd: są to krewetki zaliczane do tzw. grupy krewetek filtrujących. Przednie dwie pary odnóży są u nich przekształcone w pierzaste parasolki do pochwytywania drobinek pokarmu (zawiesin) z wody. Często ten sam osobnik zmienia kolor w zależności od warunków wodnych, pożywienia oraz od tego, czy przechodzi wylinkę podczas której potrafi być zupełnie biały. Inne kolory to ciemno niebieski, szary, łososiowy.
Rozmiar: źródła różnie podają: samce 15-18 cm, samice 11-13 cm.
Długość życia: w granicach do 10 lat.
Typ środowiska: rzeki i strumienie o wartkim prądzie wody w okolicy ujścia do Morza lub Oceanu (estuaria).
Wymagane parametry wody: zalecane 6,6-7,6 PH.
Temperatura: 24-28°C.
Zalecany minimalny litraż: z uwagi na swoje rozmiary powinno być to co najmniej 200 l dla większych egzemplarzy.
Zachowanie: preferują stanowiska o większej cyrkulacji wody - w akwariach są to miejsca przy kostce napowietrzającej lub przy wylocie filtra, gdzie jest wyczuwalny silniejszy prąd wody. Lubią także kryjówki i zakamarki. Nie niszczą roślin i nie są drapieżne. Nie atakują innych organizmów. W zbiornikach towarzyskich zaleca się ich hodowlę z innymi małym, nieagresywnymi gatunkami ryb.
Dieta: wszystkożerne. Odfiltrowują z wody plankton, glony, detrytus, zwierzęcy pokarm białkowy. W akwariach można podawać drobno zmielone płatki (mięsne, roślinne, spiruline), drobno utartego (posiekanego) solowca, oczlika, dafnię. Pokarm powinien być względnie mały pomimo tego, że krewetki te są dosyć duże. Krewetka, która omiata swoimi miotełkami podłoże daje znak, że w wodzie brakuje dla niej pokarmu.
Dymorfizm płciowy: samiec znacznie większy.
Rozmnażanie: bardzo trudne. Wymaga dodatku słonej wody. Wylęg jak i wychów jest w tej sytuacji trudny z uwagi na to, że larwy potrzebują na różnym etapie swojego rozwoju wodę o innym zasoleniu. W naturze nie nastręcza to problemu ponieważ młode krewetki same instynktownie się przemieszczają w górę rzeki, dzieki czemu idealnie dostosowują odpowiedni dla siebie poziom zasolenia wody.
Uwagi: z racji swoich dużych rozmiarów krewetka ta często jest mylona z rakiem.
Zdjęcia: Damian Paweł
Tekst: Tommy Aquario