Zdjęcie: Michał Borewicz, Lepidolamprologus boulengeri, samiec.
Nazwa gatunkowa: Lepidolamprologus boulengeri.
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: jest to gatunek endemiczny występujący w Jeziorze Tanganika w Afryce.
Wygląd: ciało wydłużone, płetwa ogonowa w kształcie wachlarza, długa płetwa grzbietowa, pysk i oczy duże. Płetwy grzbietowa, ogonowa i odbytowa mogą zawierać rysunek (zwłaszcza grzbietowa). Tułów w zależności od odmiany posiada kolor łososiowy, beżowy, szary lub brązowy. Na tułowiu występują ciemne plamy, które przypominają wojskowoy wzór moro.
Rozmiar: samiec do ok. 8 cm, samica do ok. 5 cm.
Długość życia: maksymalnie kilka lat.
Typ środowiska: piaszczyste dno z muszlami i rozrzuconymi kamieniami.
Wymagane parametry wody: tolerowane pH 7,7-8,9.
Temperatura: tolerowana 24-27°C.
Zalecany minimalny litraż: 200 l. (dla jednej pary)
Zachowanie: wysoce agresywne i silnie terytorialne - wykazują bardzo dużą agresje wobec innych przedstawicieli swojego gatunku oraz innych ryb z Jeziora Tanganika, a zwłaszcza z rodzaju Lamprologus / Neolamprologus / Lepidolamprologus oraz Julidochromis. W akwariach wielogatunkowych można trzymać jedną parę - (dwie lub więcej mogą się zwalczać).
Dieta: mięsożerne - w środowisku naturalnym żywią się głównie zooplanktonem, niewielkimi bezkręgowcami oraz owadami wodnymi. W akwarium bez większych problemów zjadają pokarm żywy i mrożony. Sucha karma jest z reguły mniej chętnie pobierana.
Dymorfizm płciowy: samce są większe i z reguły samce posiadają mocniejszy plamisty wzór na tułowiu, płeć również najczęściej zdradza zachowanie ryb - samce są bardziej agresywne i terytorialne.
Rozmnażanie: trudne - w dobrze zaaranżowanym akwarium dobrana para na swoim terytorium w ukryciu np. w muszli odbywa tarło. Samica składa kilkadziesiąt jaj na ściankach jaskini lub d dużej muszli. Opiekę nad ikrą sprawuje samica, podczas gdy samiec strzeże terenu wokół groty. Potomstwo jest tolerowane przez samca dopóki jest małe.
Uwagi: brak.