Zdjęcie: Tomasz Rogowski
Zdjęcie: Ania Pawlak
Wazonkowiec (potoczny albidus) to mała pierścienica zaliczana do skąposzczetów, dorastająca do 4 cm. Występuje w klimacie umiarkowanym. W Polsce najpopularniejszym gatunkiem jest wazonkowiec biały (Enchytraeus Albidus). W tym artykule opiszę jak w prosty sposób założyć domową hodowlę tego gatunku.
Będzie nam potrzebne:
Plastikowy pojemnik, ziemia bez dodatków chemicznych oraz nawozów, włókna kokosowe (pozwolą utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża), porcję zarodową (dostępną w sklepach zoologicznych), sól himalajską (opcjonalnie) oraz spryskiwacz.
Sposób przygotowania:
W pokrywce od pudełka należy wyciąć duży otwór i następnie zakleić go rozciągniętą pończochą. Pozwoli to na wentylację hodowli i powstrzymywanie muszek. Ziemie mieszamy z włóknem kokosowym i wkładamy na dno naszego pudełka (warstwa powinna mieć 4-5 cm). Całość zraszamy wodą z solanką (na 1 litr wody stosujemy 1 łyżeczkę soli himalajskiej). Lekka solanka wpływa na szybki przyrost naszych pierścienic. Wilgotność powinna wynosić 60%. Do tak przygotowanego pudełka można włożyć naszą porcję zarodową. Wazonkowca karmimy parówkami, sparzonymi płatkami owsianymi, pasztetową, gotowanymi warzywami typu ziemniak, marchew czy kalafior. Temperatura hodowli powinna wynosić 18-21°C, dlatego też w lecie najlepiej urządzić ją w chłodnych miejscach jak piwnica lub garaż.
Mój sposób na szybkie odławianie tych pierścienic z hodowli polega na tym, że umieszczam plastikową płytkę na ziemi (może być z pleksi) albo szybę, pod którą gromadzi się wazonkowiec. Wówczas wystarczy ją podnieść i wyzbierać pierścienice za pomocą pensety.
Skarmiamy wazonkowcem po upływie 4 tygodni. W tym czasie nasza hodowla powinna się dobrze zaaklimatyzować i powiększyć 3 krotnie. Pamiętajmy, że jest to bardzo kaloryczny pokarm i nie powinno się nim karmić więcej niż 2 do 3 razy w tygodniu. Nadmiar naszego wazonkowca można śmiało zamrozić.
Udaną hodowlę można prowadzić także na innych typach pożywki, np. na suchej karmie dla psa lub na marchewce
Zdjęcie: Marek Okrój, hodowla z udziałem marchewki.
Autor (tekst i zdjęcia nieoznaczone): Adam "Baxwar" Pakulski, grupa FB "Betta's World".