Zdjęcie: rony michaud / Pixabay.
Odpowiednie parametry wody są jednym z warunków prawidłowego funkcjonowania wszystkich ryb akwariowych. Różne gatunki ryb posiadają różną tolerancję w tym zakresie. Każdy akwarysta powinien stosować wodę dostosowaną do wymagań konkretnego gatunku lub gatunków zwierząt. Najlepiej aby była ona przez cały czas z tego samego źródła, aby ryby przez czas ciągły miały taką samą wodę. Przy pierwszym zakładaniu akwarium należy wykonać testy wody na odczyn (pH) i jej twardości (GH i KH). Testy można nabyć w sklepach zoologicznych lub zlecić je sklepowi akwarystycznemu. Należy wiedzieć jeszcze przed startem akwarium jaką wodą się dysponuje we własnym domu.
Trudno jest mówić o optymalnych parametrach wody dla gatunku Betta splendens, ponieważ w naturze ryby te żyją w bardzo zróżnicowanych zbiornikach wodnych, w których skład chemiczny potrafi być ekstremalnie odmienny. Tolerowana wartość pH (odczynu wody) u tego gatunku ryb oscyluje w granicach 6-8, natomiast w przypadku twardości całkowitej wody (GH): 5-20°. Jednak skrajne (graniczne) wartości tych parametrów nie są uznawane za optymalne w normalnej hodowli. Jako optymalne pH uznaje się obecnie zakres 6,5-7,5. Gdy wyniki testów z wody kranowej odbiegają od tych wartości to wówczas należy dokonać korekcji wody. Można zastosować szereg różnych środków akwarystycznych dostępnych w sprzedaży, które są w stanie łatwo skorygować naszą wodę. Zakresy twardość wody również są szerokie w przypadku bojowników wspaniałych. Za optymalne wartości uznaje się GH na poziomie 9-16° i KH 5-8°. Najczęściej woda kranowa w Polsce ma wysoką twardość (zarówno węglanową KH jak i ogólną GH). Łatwo taka wodę można skorygować żywicą jonowymienną lub poprzez przemieszanie jej z wodą z filtra RO (odwróconej osmozy) albo ewentualnie z wodą demineralizowaną ze sklepu lub stacji benzynowej. Po korekcji twardości wody można następnie skorygować wartość pH preparatami akwarystycznymi o nazwie pH minus lub pH plus.
Gatunek Betta splendens lubi wodę dojrzałą i starą. Bardzo źle znosi wodę świeżą. Po wystartowaniu zbiornika i przeprowadzeniu procesu dojrzewania najlepiej wpuścić rybę do zbiornika nie wcześniej niż po czterech tygodniach od założenia zbiornika. Jednocześnie u tego gatunku podmiany wody nie mają aż tak wielkiego znaczenia jak w przypadku innych gatunków ryb. Dlatego też podmiany nie powinny być zbyt obfite. W zupełności wystarczy podmiana na poziomie 10% objętości co tydzień a w przypadku dobrej filtracji nawet co dwa tygodnie. Jeżeli do podmian stosuje się wodę wodociągową, wówczas trzeba ją odpowiednio przygotować. Woda z sieci miejskiej jest co prawda czysta wizualnie, gdyż nie zawiera osadów i widocznych zanieczyszczeń lecz nie jest odpowiednia pod względem chemicznym dla bojowników, gdyż zawiera wstępnie nie tylko chlor, ale i niektóre związki chemiczne o działaniu dezynfekcyjnym. W tym celu w pierwszej kolejności należy pozostawić oddzielny zbiornik lub baniak z wodą do podmian do odstania na okres minimum 24 godzin, żeby odparował chlor. Następnie należy ją uzdatnić odpowiednim preparatem akwarystycznym (w przypadku stosowania wody ze studni lub ujęcia głębinowego pomija się proces odstania wody, ponieważ nie zawiera ona chloru).
Woda w akwarium powinna posiadać niezbyt silny nurt. Bojowniki lubią wodę starą, ciepłą o bardzo wolnym przepływie. Strumień wody nie powinien miotać rybą na boki a nawet lekko naginać czy przechylać jej długich płetw. Ryba w żadnym wypadku nie może walczyć z prądem wody w akwarium.