Nazwa gatunkowa: Pseudomugil gertrudae.
Nazwa polska: modrook gertrudy.
Występowanie geograficzne: północne tereny Australii oraz Nowa Gwinea.
Wygląd: kolor ciała jest zmienny w zależności od miejsca występowania danej populacji. Istnieją odmiany takie jak biała, niebieska i najczęściej spotykana żółta. Posiadają charakterystyczne ciemne plamki na płetwach oraz niebieską tęczówkę oka.
Rozmiar: do 4 cm.
Długość życia: maksymalnie 2-3 lata.
Typ środowiska: różnorodne typy środowiska takie jak niewielkie strumienie, mokradła, małe rzeki itp. Są to zwykle wody gęsto zarośnięte roślinnością.
Wymagane parametry wody: zalecane pH 5-7,6 (tolerowane są jednak szersze zakresy), GH 5-12.
Temperatura: 22-28°C.
Zalecany minimalny litraż: min. 60 l. dla kilku osobników.
Zachowanie: spokojne i towarzyskie - zaleca się trzymanie tych ryb w grupie liczącej minimum 8-10 osobników, ponieważ są to ryby stadne, której lepiej się prezentują i są odważniejsze w grupie.
Dieta: mięsożerne - w naturze żywią się zooplanktonem, drobnymi bezkręgowcami i owadami, w akwarium chętnie zjadają różnego typu pokarmy mrożone, żywe oraz suche.
Dymorfizm płciowy: samce są jaskrawiej ubarwione oraz ich płetwa grzbietowa i brzuszna są wydłużone i ostro zakończone. Samice natomiast są bladsze i mniejsze.
Rozmnażanie: trudne - najlepiej rozmnażać ryby w grupie kilku sztuk, do tarła między innymi pobudza je lekkie podwyższenie temperatury (24-28°C). Gatunek ten składa cyklicznie nie wielką ilość ikry, która przyklejana jest do roślin.
Uwagi: brak.
Tekst: Karol Skalski, zdjęcia: Magda Szubska.