Liście sałaty są szczególnie chętnie są spożywane przez zwierzęta roślinożerne w akwariach
Z tzw. warzyw liściowych istnieje krótka lista roślin, które można uwzględnić jako pokarm dla zwierząt akwariowych. Są to liście rzodkiewki, szpinak, sałata, szczaw, roszponka (roszpunka), natka pietruszki, koper, rukola, liście cykorii, liście selera naciowego.
Trudno tutaj mówić o tych roślinach zbiorczo, ponieważ stanowią one bardzo niejednolitą grupę i pochodzą z różnych rodzin. Cechują się różną twardością liści i przede wszystkim różnym nasyceniem aromatów oraz olejków eterycznych. Te najbardziej wyraziste w smaku uważa się za warzywa liściowe o charakterze przyprawowym. Są to natka pietruszki, koper, rukola, liście cykorii, liście selera naciowego. Te rośliny będą się cechować mniejszym zainteresowaniem wśród większości gatunków zwierząt roślinożernych, choć znajdą się i takie organizmy, które będą je zjadać ze smakiem. Rośliny o bardziej łagodnym charakterze smakowym (mniej wyrazistym) to młode liście rzodkiewki, sałata, szczaw, roszponka, szpinak. Te rośliny można podawać na surowo do zbiornika, sparzone wrzątkiem lub przewiędnięte (forma surowa jest najmniej atrakcyjna dla ryb). Jednocześnie cechują się one bardziej delikatną tkanką.
Liście roszponki cechują się delikatnością i są równie chętnie spożywane przez zwierzęta roślinożerne w akwariach
Zasada jest taka, że jeżeli chcemy bardziej zmiękczyć liście to należy je wcześniej sparzyć lub podgotować. Większość warzyw liściowych nadaje się także do mrożenia. Nie należy mrozić mokrych liści. Przed mrożeniem należy je umyć by pozbyć się piasków i pyłów (rosną one z reguły przy samej ziemi stąd na pewno będą zapiaszczone). Po umyciu lub przepłukaniu tuż przed mrożeniem należy je najpierw dokładnie wysuszyć. Oczywiście najlepiej jest wypróbować na swoich zwierzętach wodnych małe ilości różnych typów warzyw liściowych i włączyć do ich menu to co najbardziej będzie im smakować. Trzeba jedynie pamiętać, że niektóre warzywa liściowe w dużych ilościach mogą być szkodliwe - np. szczaw (ze względu na zawartość szczawianów) czy rośliny o dużej zawartości aromatów - np. koper, rukola itp. (liście o bardzo dużej zawartości aromatów nie nadają się do użytku w akwariach - np. szczypiorek, por).