Jeżeli akwarysta nastawia się na ryby kontrastowo ubarwione to zapewne chce aby jego podopieczni mieli możliwie najmocniej uwydatnione barwy. U większości ryb słodkowodnych ubarwienie ryb można dodatkowo wzmocnić odpowiednią dietą.
Jednak pamiętajmy, że żywienie to tylko jeden z czynników, który wpływa na intensywność ubarwienia u ryb. Pozostałe równie istotne to: genetyka, odpowiednie warunki wodne, temperatura wody, wiek, stan zdrowia, poziom stresu u ryb. Ponadto niektóre gatunki ryb dodatkowo wybarwiają się podczas tarła. Wówczas ich kolory intensywnie błyszczą i uwydatniają się. Zwykle ta sytuacja dotyczy samców (nie zawsze). Po zakończonym tarle żadne z tych ryb nie odzyskają tej kolorystyki nawet gdyby były skarmiane najlepszymi pokarmami wybarwiającymi. Natomiast jeżeli wszystkie warunki zostały zapewnione trzymanym rybom w możliwie najlepszym stopniu to wówczas można zastosować pokarmy wybarwiające dla ryb. W przeciwnym razie ich zastosowanie nie wiele pomoże i nie będzie widać znaczącej różnicy.
U pielęgnicy widocznej powyżej można wzmocnić czerwoną barwę odpowiednio dobranym pokarmem wybarwiąjącym.
W jakiej formie występują pokarmy wybarwiające?
Pokarmy wybarwiające są dostępne w płatkach, granulkach, tabletkach i innych formach. Należy zwrócić uwagę na to - czy posiadane ryby są wszystkożerne, roślinożerne czy mięsożerne, gdyż jest to istotne z punktu widzenia ich diety. Nie wolno podawać pokarmów mięsnych rybom roślinożernym jak i odwrotnie - pokarmów roślinnych rybom mięsożernym. Pokarmy wybarwiające mogą mieć różne przeznaczenie w tym zakresie. Niekiedy mogą być nawet dedykowane dla konkretnej grupy ryb - np. dla dyskowców, dla bojowników itp.
Jakie konkretnie substancje wybarwiające znajdują się w pokarmach wybarwiających?
Obecnie w pokarmach stosuje się naturalne barwniki - karetonoidy. Występują one głównie w glonach, niektórych warzywach, skorupiakach wodnych. Co ciekawe - nie zawsze czerwony skorupiak czy zielony glon przy stałym spożywaniu przez ryby spowoduje wzmacnianie tych barw, które zawiera. Dla przykładu: ciemnozielone glony spirulina wpływają na wzmocnienie niebieskiej barwy u ryb, wyciąg ze szpinaku czy lucerny, a więc roślin zielonych wpływa na uwydatnienie barwy żółtej i pomarańczowej a beta karoten z pomarańczowej marchwi najlepiej wzmacnia czerwoną barwę. Zatem należy zwracać uwagę na zawartość składników wybarwiających w nabywanych pokarmach aby podkreślać te barwy u ryb, które u nich występują. Do wybarwiania ryb w akwarystyce stosuję się głównie: glony spirulinę i chlorellę, ataksantynę ze skorupiaków wodnych, beta karoten (np. z marchwi), ekstrakt z czerwonej papryki, szpinak, lucernę, pokrzywę.
Które pokarmy wybarwiające są najlepsze?
Nie ma takich, gdyż poziom wybarwiania ryb jest zależny od ilości spożywanych karetonoidów. Na terenie Unii Europejskiej obowiązuje prawo, które określa górną granicę zawartości karetonoidów na 100 mg na 1 kg masy pokarmu. Zatem wszystkie pokarmy wybarwiające mają najczęściej ten sam maksymalny poziom substancji wybarwiających a więc i podobne działanie w tym zakresie.
Hit czy kit?
Pokarmy wybarwiające działają ale tylko wtedy, gdy zapewni się rybom odpowiednie warunki dbając o ich dobrostan. W niektórych przypadkach można podnieść poziom ubarwienia ryb nawet o 20-30%. Oczywiście taki poziom nie jest zbyt imponujący ale jest zauważalny. Osoby, które najczęściej nie wierzą w działanie substancji wybarwiających u ryb zwykle nie potrafią wcześniej zapewnić im optymalnych warunków w zbiorniku. Często mogą to powodować także różnorakie błędy jak: dobór egzemplarzy o słabej genetyce, nieprawidłowo dobrana obsada ryb (osobniki nękane nigdy się prawidłowo nie wybarwią) itd. Zatem można uznać, że pokarmy wybarwiające działają - ale w ograniczonym zakresie i nie w każdych akwariach.