Zdjęcie: Joanna Müller, Holacanthus ciliaris.
Nazwa gatunkowa: Holacanthus ciliaris.
Nazwa polska: nefrytek królewski, chetonik królewski, szczecioząb królewski.
Występowanie geograficzne: Ocean Atlantycki - wody południowej Florydy, Zatoka Meksykańska, Morze Karaibskie, północne wybrzeże Brazylii.
Wygląd: istnieje co najmniej kilka wariantów barwnych tego gatunku, które różnią się w zależności od miejsca występowania. Forma podstawowa jest żółto-szara lub żółto-niebieska (tułów). Obrys sylwetki z wyłączeniem płetwy ogonowej jest podkreślony kolorem turkusowym lub niebieskim. Płetwa grzbietowa i odbytowa są ostro zakończone. Płetwy piersiowe, brzuszne i ogonowa są najczęściej żółte. Uwaga młode osobniki są ubarwione nieco inaczej - bardziej bogato:
Zdjęcie: François Libert, Holacanthus ciliaris, młody osobnik, CC BY-NC-SA 2.0
Rozmiar: do 45 cm w naturze, w akwariach do ok. 30 cm.
Długość życia: prawdopodobnie kilkanaście lat.
Typ środowiska: występuje głównie na rafach koralowych na głębokości 1-70 m.
Wymagane parametry wody: zalecane PH 8,0-8,4, zasolenie 35,5‰.
Temperatura: zalecana 24-27°C.
Zalecany minimalny litraż: dla jednej sztuki 720 l. w wielogatunkowym akwarium morskim. Akwarium powinno mieć minimum 200 cm długości.
Zachowanie: ryby pływają majestatycznie, z pewną gracją, w naturze są spotykane pojedynczo lub w parach. W akwariach zaleca się trzymanie jednego egzemplarza z tego gatunku. Uwaga może uszkadzać korale i ukwiały.
Dieta: uwaga jest to specjalista pokarmowy żywiący się głównie gąbkami (do 60-70% diety) uzupełnionymi algami, osłonicami, hydroidami i mszywiołami. Niektóre osobniki zjadają małe aiptazje i lubuja się w zoanthusach.
Dymorfizm płciowy: brak danych.
Rozmnażanie: nie rozmnażany w warunkach sztucznych.
Uwagi: brak.