Zdjęcia: Elżbieta Stochel, Chindongo saulosi, u góry dominujący samiec u dołu inkubująca samica.
Nazwa gatunkowa: Chindongo saulosi / Pseudotropheus saulosi.
Nazwa polska: pyszczak Saulosi, pyszczak Saulosa.
Występowanie geograficzne: w Jeziorze Malawi (Wschodnia Afryka).
Wygląd: samce błękitne (metaliczne) w granatowe lub czarno-granatowe pionowe pasy, ich płetwy są obrzeżone kolorem błękitnym. Samice żółte. Odmiana "Coral" - samice ciemno pomarańczowe (prawdopodobnie odmiana "Coral" jest jednak hybrydą - jednak daje płodne potomstwo i krzyżuje się z odmianami podstawowymi Chindongo saulosi.
Rozmiar: samiec 10 cm, samica 8 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: w strefie skalistej jeziora.
Wymagane parametry wody: woda twarda, zalecane pH 7,8-8,4.
Temperatura: 24-27°C.
Zalecany minimalny litraż: w akwarium jednogatunkowym dla małego haremu - ok. 120 l., w akwarium wielogatunkowym - 240 l. (minimalna powierzchnia dna zbiornika 120x40 cm).
Zachowanie: gatunek średnio agresywny. W małych zbiornikach należy trzymać tylko jeden harem. Samce zdominowane są nękane i nie wybarwiają się tak wyraziście jak samce dominujące.
Dieta: ryby te są wszystkożerne ze znaczną przewagą pokarmów roślinnych. W akwariach bez problemu pobierają pokarmy sztuczne w postaci płatków i granulatów.
Dymorfizm płciowy: różnice w ubarwieniu i wielkości - patrz :"Wygląd" i "Rozmiar". Dodatkowo samiec posiada rysunek atrap jajowych na płetwie odbytowej.
Rozmnażanie: do tarła dochodzi regularnie w akwariach. Po tarle samica inkubuje ikrę jak i wylęg w pysku, młode są żółte - zazwyczaj jest ich kilkanaście sztuk. Młode można karmić tym samym pokarmem co ryby dorosłe jednak silnie rozdrobnionym. Samce wybarwiają się bardzo późno i do puki nie mają władzy w stadzie ich kolorystyka jest blada i mało atrakcyjna.
Uwagi: w niektórych źródłach gatunek figuruje jako Pseudotropheus saulosi.
Zdjęcia: Elżbieta Stochel, Chindongo saulosi.