Nazwa gatunkowa: Chaetodon semilarvatus.
Nazwa polska: brak.
Charakterystyka: średniej wielkości słonowodna ryba z rodzina chetonikowatych.
Występowanie geograficzne: Morze Czerwone i Zatoka Adeńska.
Wygląd: tułów żółty, pod oczami błękitne, granatowe lub niebieskie plamy. Po bokach ciała delikatne ciemnożółte lub beżowe prążki. Kształt ciała jest okrągły i przypomina dysk.
Rozmiar: do 30 cm w naturze, w akwariach do 23 cm.
Długość życia: zwykle 5-10 lat.
Typ środowiska: rafy koralowe, środowiska skalne na obrzeżach raf i ich okolice na głębokości zazwyczaj 3-20 m.
Wymagane parametry wody: zalecane PH 8,1-8,4, zalecane zasolenie 35,5‰ (tolerowane 1,020-1,025 sg)
Temperatura: zalecana 24-27°C.
Zalecany minimalny litraż: dla jednej sztuki 720 l. w wielogatunkowym akwarium morskim o minimalnej długości 200 cm. Zaleca się jednak trzymanie tych ryb w większej grupie w akwariach oceanicznych.
Zobacz także:
Zachowanie: jeden ze spokojniejszych gatunków z rodziny chetonikowatych. W naturze spotykany w parach lub grupach (5-50 osobników). Istnieją doniesienia o możliwej hodowli kilku osobników w dużym litrażu około 2000-2500 litrów. W mniejszych akwariach ryba ta powinna być trzymana tylko w jednym egzemplarzu swojego gatunku. Preferuje otwartą toń. Wymaga sporego wolnego miejsca do pływania - rafa lub skały powinny być niskiej konstrukcji (nie wyższej niż do 1/3 do 1/2 wysokości słupa wody). C.semilarvatus pływa dosyć wolno i majestatycznie. W naturze nie jest płochliwy. Niszczy koralowce - stąd bardziej nadaje się do tzw. skalniaków.
Dieta: wszystkożerne - koralowce, ukwiały, gąbki, drobne mięczaki i skorupiaki, rurówki, małe asteriny i małe wieloszczety. Chętnie spożywany jest kiełż, artemia, lasonogi. Ponadto glony (spirulina) i makroglony. Można również podawać sparzone liście sałaty, mleczu, szpinaku. Chętnie pobierane są pokarmy żywe i mrożone oraz suche paszowe i liofilizowane.
Dymorfizm płciowy: niemożliwy do rozróżnienia.
Rozmnażanie: nie rozmnażany w akwariach. Tarło odbywa się w otwartej toni wodnej. Zapłodniona ikra swobodnie unosi się w wodzie. Wyklute larwy żyją planktonicznie.
Uwagi: brak.