Strzykwy to zwierzęta morskie zaliczane do szkarłupni. W wielu krajach funkcjonuje ich potoczna nazwa - ogórki morskie, która opisuje ich kształt. Organizmy te mają walcowatą formę i posiadają miękką tkankę. Z przodu występuje otwór gębowy pokryty czułkami (zwykle drobnymi), natomiast z tyłu ciała umiejscowiony jest otwór wydalniczy. Strzykwy to zwierzęta denne, które wolno poruszają się poprzez pełzanie. Zasiedlają głównie pełno słone wody oceaniczne i morza. Niektóre gatunki również żyją w wodach o mniejszym zasoleniu jak np. Morze Czarne. Przystosowały się do różnych środowisk jak piasek, skały, rafy koralowe czy łąki makroglonów.
Największa ich różnorodność gatunkowa występuje w wodach w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. W zależności od gatunków zamieszkują zwykle wody o głębokości 0.5-1000 m. (jednak spotyka się niektóre gatunki nawet na głębokości 5000 m.). Zazwyczaj długość ich ciała zawiera się w przedziale 10-30 cm (najmniejsze gatunki mają ok. 1 cm, największe 2 m.). Kolorystyka jest różna w zależności od danego gatunku tak jak i faktura ciała (są gatunki gładkie, karbowane, z drobnymi wyrostkami i kolczaste). Niektóre strzykwy jak np. Cucumaria japonica (ogórczak japoński) bardziej z wyglądu przypomina miękkiego koralowca, ponieważ wydłużone czułka przy otworze gębowym przypominają polipy koralowe. Żyją zwykle 5-10 lat. Żywią się przede wszystkim detrytusem, mułem organicznym, padliną, gnijącymi makroglonami, rzadziej glonami (np. okrzemkami). W większości są to organizmy rozdzielnopłciowe i jajorodne. Zarodki żyją planktonicznie w toni wodnej i dopiero po pewnym czasie osiadają na dno i przyjmują docelową pełzającą formę.
Zdjęcie: Stichopus chloronotus, Pulau Redang, Zachodnia Malezja, CC BY-SA 3.0.
Czasami spotyka się je w obrocie akwarystycznym. Do handlu trafiają gatunki nie przekraczające 30-35 cm długości. U wielu gatunków podstawowym mechanizmem obronnym są toksyny. Dlatego też nie znając dokładnie nazwy gatunkowej lepiej przenosić ją w rękawicach gumowych. Niektóre gatunki (nie toksyczne) mają znaczenie gospodarcze dla człowieka. W Chinach, Japonii i Korei są poławiane w celach konsumpcyjnych. Zawierają spore ilości białka (nawet 50-82 % swojej masy).
Ogórki morskie w gastronomii (Azja).