Zdjęcia: Alex Dobre-Laza, Aidablennius sphynx, Morze Marmara - Turcja.
Nazwa gatunkowa: Aidablennius sphynx.
Nazwa polska: ślizg Sfinks, ślizg Sfinksa.
Występowanie geograficzne: Morze Śródziemne (zwłaszcza północna część), Południowe Morze Czarne (Bułgaria i Turcja), oraz Zachodni Atlantyk (wybrzeża Maroko, Wysp Kanaryjskich, Portugalii, Hiszpanii i Południowej Francji).
Wygląd: pysk duży, oczy wystają poza obrys głowy, przy oczach spiczaste wyrostki, płetwa grzbietowa duża z wyraźnym wcięciem po środku, ubarwienie i wzory na ciele zmienne w zależności od cech danej populacji - najczęściej ślizgi te są beżowe, oliwkowe lub brązowe w szerokie falowane pionowe pasy, obrzeżone turkusowo błyszczącymi obwódkami. Niekiedy na tułowiu występują również ciemne plamki.
Przeciętny rozmiar: do 8 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: pełno słone wody przybrzeżne o charakterze kamienistym oraz typowe glonowiska - głównie płycizny 0,5-1,5 m. (maksymalnie do głębokości 20 m.).
Wymagane parametry wody: zasolenie ok. 26-36‰.
Temperatura wody: optymalnie 18-26°C.
Zalecany minimalny litraż: 200 l.
Zachowanie: spokojna i ciekawska ryba prowadząca przydenny tryb życia. Pływa skokowo, przyczepia się pionowych powierzchni, jest towarzyska i nadaje się do akwariów morskich z gatunkami tropikalnymi. Dorosłe osobniki są nieco terytorialne ale mimo to ryby te powinny być trzymane w liczbie kilku sztuk.
Dieta: wszystkożerne - miękkie glony, larwy owadów, drobne mięczaki, ikra, Być może również w diecie znajduje się niewielka liczba makroglonów.
Dymorfizm płciowy: brak danych.
Rozmnażanie: tarło odbywa się w parach w ciepłych miesiącach, w zagłębieniach skalnych, norach, grotach. Samica składa ikrę w ilości do 7000 szt. Niektóre źródła wskazują, że ryby wspólnie zajmują się ikrą a inne, że zajmuje się nią tylko samiec.
Uwagi: jest to gatunek bardzo pospolity w naturze i łatwy do złapania za pomocą zwykłej siatki z wysięgnikiem.