Małże słodkowodne
Małże to gromada mięczaków, w której obecnie jest zidentyfikowanych ponad 20 tysięcy gatunków w tym ok.10 tysięcy opisanych. Większość z nich to zwierzęta słonowodne, jednak pospolicie występują również w wodach słodkich. Zasiedlają zarówno ciepłe wody w strefie tropikalnej jak i zimne wody arktyczne.
Większość gatunków żyje przeważnie w płytkich wodach na głębokości od 0,5-20 m. Jednak jest także wiele gatunków, które posiadają zdolność do zycia nawet na głębokości kilkuset metrów. Typowy małż składa się z dwu częściowej zamykanej muszli (obie części są symetryczne) i ciała, którą tworzy miękka tkanka. Niektóre gatunki potrafią się poruszać i zakopywać w piasku lub mule za pomocą silnie umięśnionej nogi. Inne prowadzą osiadły tryb życia przyrastając na stałe np. do skał i twardych przedmiotów (np. burt statków, wraków, molo) za pomocą bisiora (stwardniałej nici, którą wydziela małż). Charakterystyczną cechą małżów jest posiadanie mięśni zwieracza o bardzo wielkiej sile, dzięki którym zwierzęta te są w stanie błyskawicznie zamknąć muszlę natomiast ręczne ponowne jej otworzenie jest zwykle nie możliwe (gdy jednak uda się otworzyć muszlę - zwykle powoduje to uszkodzenie małża i jego śmierć).
Małże słonowodne w naturze podczas żerowania.
Organizmy te żywią się głównie żywym planktonem lub martwą materią organiczną - pyłem występującym w wodzie, który odfiltrowują z wody. Nie posiadają głowy, szczęki i tarki. Przeważnie rozmnażają się płciowo (bezkontaktowo). Samiec wypuszcza nasienie do wody, które samica zasysa do swojej jamy płaszczowej we wnętrzu muszli i tam następuje zapłodnienie. Następnie zwykle ma miejsce inkubacja ikry trwająca od kilku tygodni do kilku miesięcy. Po tym czasie samica wypuszcza larwy, które dryfują swobodnie w wodzie i po pewnym czasie opadają na dno i przemieniają się z czasem w docelową postać. Zwierzęta te żyją zwykle od kilku do kilkunastu lat. Zdarzają się jednak wyjątki, które przekraczają 200 lat! U większości gatunków łatwo określić wiek, po rocznych przyrostach widocznych na muszli. Są to linie koncentryczne, które podobnie jak słoje u drzew przybywają w ilości jeden na rok.
Zobacz także:
Artykuł o perłach - klejnotach, które wytwarzają małże (kliknij, aby przejść)