Zdjęcie: https://commons.wikimedia.org, Cyphoma gibbosum na Gorgoni.
Artykuł o gorgoniach (kliknij, aby przejść)
Nazwa gatunkowa: Cyphoma gibbosum.
Nazwa polska / nazwa handlowa / nazwy odmian barwnych: brak, jest to jedna z porcelanek i tak się ją głównie określa.
Występowanie geograficzne: Zatoka Meksykańska, Morze Karaibskie.
Muszla: błyszcząca, gładka w kształcie owalnym z wyraźnym wybrzuszeniem - pierścieniem, znajdującym się w połowie muszli. Wielkość do 5 cm w kolorze białym lub pastelowo-różowym.
Ciało: białe w pomarańczowe kropki, które okala brązowa obwódka. Płaszcz potrafi przykryć całą muszlę i wówczas tworzy się złudzenie, że muszla nie jest biała a w pomarańczowe cętki.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: rafy koralowe na głębokości 1-29 m.
Wymagane parametry wody: 8,0-8,4 PH, zasolenie 35,5‰.
Temperatura: w naturze 22-26°C, zalecana stała 25°C.
Zalecany minimalny litraż: 100 l.
Zachowanie: są to drapieżniki, które mogą być groźne dla innych mięczaków - stąd nie zaleca się łączenia z innymi gatunkami. Niszczą korale, żywiąc się nimi, dlatego zaleca się ich hodowlę w zbiornikach skalnych (bez koralowców).
Dieta: mięsożerny. W naturze spożywa koralowce (Briareum spp., Gorgonia spp., Plexaura spp., Plexaurella spp.), w akwariach niszczy także inne gatunki koralów. Można dokarmiać je mięsnymi granulatami i tabletkami, owocami morza oraz mięsnymi mrożonkami akwarystycznymi w kostkach.
Rozmnażanie: Możliwe w akwariach. Dorosłe samice przyczepiają jaja do koralowca, którym niedawno się żywiły. Po około 10 dniach larwy się wykluwają. Mają one formę planktoniczną i ostatecznie osadzają się na innych koralowcach (zwłaszcza Gorgoniach). Dlatego do rozrodu zaleca się trzymanie tych koralowców w zbiorniku. Brak jest doniesień czy udaje się rozród w zbiornikach bez korali. Do rozrodu wskazana wyższa temperatura 26-27°C.
Uwagi: muszle porcelanek są obiektem kolekcjonerów, ponieważ mają ciekawe kolory i kształty.
Tekst: Tommy Aquario.