Pseudotropheus sp. Elongatus Spot, samiec.
Nazwa gatunkowa: Pseudotropheus sp. Elongatus Spot.
Jest to gatunek o nie ustalonej klasyfikacji naukowej.
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: w Jeziorze Malawi we Wschodniej Afryce (wschodnie wybrzeża akwenu - styk graniczny Tanzanii i Mozambiku).
Wygląd: samce: tułów ciemnogranatowy, na grzbiecie od pyska do nasady ogona występują nieregularne jasne plamki (białe lub błękitne) rozmieszczone w poziomej linii (jednej lub dwóch). Na płetwie ogonowej występuje białe obrzeże (oprócz tylnej jej części). Natomiast samice są w ubarwieniu srebrnym, beżowym lub szarym.
Rozmiar: samiec 11 cm, samica 8 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: strefa skalista.
Wymagane parametry wody: woda twarda, zalecane pH 8-8,5.
Temperatura: 24-27°C.
Zalecany minimalny litraż: jednogatunkowo dla jednego haremu - 180 l. (minimalna powierzchnia dna zbiornika 100x40 cm), wielogatunkowo - 300 l. (minimalna powierzchnia dna zbiornika 120x50 cm).
Zachowanie: gatunek względnie łagodny (w odniesieniu do innych gatunków z Jeziora Malawi). Zaleca się tworzenie haremów (w układzie 1+3/4). Lekko agresywne w okresie rozrodu. W akwariach o długości 120 cm czasem udaje się trzymać nawet 3 samce.
Dieta: roślinożerne (90% diety). W akwariach bez problemu pobierają pokarmy sztuczne w postaci płatków i granulatów. Wskazany znaczny udział glonów w diecie.
Dymorfizm płciowy: bardzo wyraźny - różnice w ubarwieniu obu płci - zobacz "Wygląd" oraz różnice w wielkości - zobacz "Rozmiar". Samce posiadają atrapy jajowe (rysunek żółtych jaj na płetwie odbytowej), niekiedy samice również posiadają takie atrapy ale wówczas mają one charakter szczątkowy.
Rozmnażanie: do tarła dochodzi regularnie w akwariach. W jego trakcie samica składa partiami jaja, które samiec od razu zapładnia. Następnie samica natychmiast zbiera ikrę do pyska i ją inkubuje przez 20-30 dni (długość czasu jest zależna od wielu czynników - m.in. od temperatury wody). Młodych jest zwykle około 15-20 szt. Po tym okresie wypuszcza wylęg i pilnuje go jeszcze przez pewien czas. W tym czasie młode można skarmiać dobrze rozdrobnionym pokarmem suchym.
Uwagi: brak.