Zdjęcia: Francois Libert, https://www.flickr.com, Lactoria cornuta, u góry bardzo młody osobnik, u dołu ryba wchodząca w dojrzałość, CC BY-NC SA 2.0
Nazwa gatunkowa: Lactoria cornuta.
Nazwa polska: kostera rogata.
Występowanie geograficzne: gatunek pospolity w całym Oceanie Indyjskim oraz Pacyfiku (w rejonie subtropikalnym i tropikalnym) - jednak w zależności od miejsca występowania różni się nieco kolorystyką.
Wygląd: tułów kwadratowy, na głowie tuż nad oczami znajdują się spiczaste rogi, podobne rogi występują w tylnej części ciała pod płetwą ogonową, która jest duża i po rozłożeniu ma kształt trójkąta. Występuje kilka odmian barwnych zależnie od lokalizacji. Najczęściej w przypadku młodych osobników spotyka się ten gatunek w całkowitym żółtym ubarwieniu, zielonkawym lub w żółto-białym. Niektóre odmiany posiadają słabo zaznaczone błękitne plamki na ciele. Jednak z czasem - wraz z osiąganiem dorosłości ryby tracą jaskrawe kolory i stają płowe, jasno-szare, jasno-beżowe.
Rozmiar: maksymalnie w naturze do 46 cm, jednak przeważnie 35-40 cm, w akwariach mniejsza - zwykle ok. 25 cm.
Długość życia: prawdopodobnie do 20 lat.
Typ środowiska: różnorodne - gatunek ten spotkać można na rafach koralowych i wokół nich, na gruzowiskach skalnych, przy brzegach, w estuariach, w portach i w głębinach. Żyje na na głębokości 1-100 m.
Wymagane parametry wody: KH 8-12, pH 8.0-8.4, zasolenie ok. 35‰.
Temperatura: zalecana 22-27°C
Zalecany minimalny litraż: ok. 720 l. dla dorosłego osobnika w akwarium wielogatunkowym.
Zachowanie: ryba prowadzi samotniczy tryb życia. Małe egzemplarze są wobec siebie neutralne jednak wraz z ich wzrostem przestają się wzajemnie tolerować. Ryba ta jest jednocześnie ciekawska i inteligentna, możną ją oswoić (młodego osobnika). Nie jest terytorialna - w naturze nie trzyma się swojego rewiru, lecz ciągle podróżuje - natomiast w akwariach nie lubi jednak być niepokojona przez inne gatunki ryb i może się wtedy wdawać z nimi w walkę. Nie toleruje mocno zarybionych zbiorników, dlatego zaleca się ją łączyć z mniejszymi gatunkami, na które nie będzie zwracać uwagi.
Dieta: żywi się mięczakami, drobnymi skorupiakami, wieloszczetami (w przypadku braku pokarmu), małymi krewetkami, lasonogami.
Dymorfizm płciowy: brak danych.
Rozmnażanie: gatunek jajorodny, w akwariach ryba się nie rozmnaża. Dorosłe osobniki łączą się ze sobą tylko na okres tarła.
Uwagi: gatunek może być mylony z mniejszym i bardziej agresywnym Cornuta fornasini. Mięso tych ryb zawiera toksyny.