Źródło: Tokic, Vimba vimba, rzeka Morava, www.wikipedia.org, CC BY-SA 2.5
Nazwa gatunkowa: Vimba vimba.
Nazwa polska: certa.
Występowanie geograficzne: Europa Środkowa oraz Południowa Szwecja.
Wygląd: tułów w kształcie rombu, charakterystyczny pysk z małym otworem gębowym i tzw. "nosem". Grzbiet, płetwa grzbietowa i ogonowa ciemne (ciemno-szare) a w okresie tarła nawet czarne. Pozostałe płetwy lekko czerwonawe. Podbrzusze jasne (w okresie tarła pomarańczowe). Boki ciała w srebrzystym kolorze.
Przeciętny rozmiar: 20-40 cm.
Długość życia: ok. 15 lat.
Typ środowiska: wolno płynące rzeki, zbiorniki zaporowe, duże jeziora, wody słonawe - przy bałtyckie zalewy i zatoki oraz ujścia dużych rzek. Gatunek preferuje podłoże piaszczyste lub muliste na którym żeruje.
Wymagane parametry wody: brak danych.
Temperatura wody: optymalnie do 20°C.
Zalecany minimalny litraż: 1000 l.
Zachowanie: ryba stadna, płochliwa o charakterze wędrownym. W lecie spotykana jest w płytszej wodzie (na głębokości 2-3 m).
Dieta: mięsożerne - drobne bezkręgowce żyjące na dnie.
Dymorfizm płciowy: brak danych. W okresie tarła samce mają wysypkę tarłową a samice są grubsze w partiach brzusznych.
Rozmnażanie: ryby żyjące w jeziorach, zatokach, zalewach i innych przybrzeżnych wodach Bałtyku we wrześniu podejmują wędrówkę w górę rzek celem odbycia tarła, które ma charakter grupowy i odbywa się od maja do lipca w płytkiej wodzie (0,5-1 m. głębokości). Ryby trą się przez okres około dwóch miesięcy w odstępach co kilka, kilkanaście dni. Samica składa do 100 tysięcy sztuk ikry na twardym podłożu - wśród żwiru lub kamieni.
Uwagi: niegdyś liczna, obecnie w mniejszej liczbie z uwagi na budowę zapór, jazów i stopni wodnych na europejskich rzekach.
Źródło: Paweł Vogelsinger, Nantai TV, Vimba vimba w ubarwieniu godowym, https://www.youtube.com/c/NantaiTV/featured