Ogólna charakterystyka: rzadko spotykany koralowiec połaciowy (dywanowy) typu LPS.
Występowanie geograficzne: brak dokładnych danych - większość importu stanowi kierunek - Australia i Indonezja (Zachodni Pacyfik).
Opis: Koralowiec ma formę płaskiego dywanu, na którym luźno rozmieszczone są polipy, które wyglądem przypominają nieco Zoanthusy. Poszczególne "kwiatki" (grzybki) zwykle odróżniają się kolorem od podstawy dywanowej. Jedna z odmian, która składa się z zielonego dywanu i różowych polipów przypomina swoim wyglądem kwiatki rosnące na łące. Kwiatki mają możliwość schowania się, wtedy wyglądają jak "guzki na macie". Dywany mogą mieć różnorodny kolor (poza zielonym) popularne są niebieskie, różowe czy fioletowe. Polipy (kwiatki) mają odmienną kolorystykę i również bywają w mocno skontrastowanych kolorach. Koralowiec szczelnie zarasta całą skałę i rozprzestrzenia się połaciowo. W akwariach poszczególne zgrupowanie może sobie liczyć nawet 80-100 cm długości.
Rozmiar: w dużych akwariach ten płaski koralowiec może objąć powierzchnię nawet 80x50 cm.
Wymagania: ogólne parametry wody takie jak w przypadku innych koralowców: optymalna temperatura wody 23-28°C, optymalne zasolenie 34-36‰, pH 8,0-8,4. Koralowce te są średnio wymagające jeżeli chodzi o warunki wodne. Preferują umiarkowany lub silny prąd wody. Akceptują jedynie słabe oświetlenie, dlatego należy sadzić je w zaciemnionych strefach u dołu zbiornika. Są to koralowce prowadzące nocny tryb życia - aktywne są głównie przy słabym oświetleniu nocnym. Dobrze sobie radzą w zbiornikach z twardymi koralowcami i świetnie się z nimi komponują.
Tempo wzrostu: wolne.
Stopień trudności utrzymania: średni.
Odżywianie: korale te odżywiają się wyciągając substancje odżywcze z wody. Nie trzeba ich niczym dokarmiać, aczkolwiek dokarmianie raz lub dwa razy w tygodniu spowoduje, że będą one w znacznie lepszej kondycji. Podawać można fitoplankton lub zawiesinę z zooplanktonu. Podczas karmienia należy wyłączać pompy filtrujące i odpieniacz. Czas karmienia, który jest wystarczający to ok. 30-60 minut. Korale te żywią się również samoczynnie - także poprzez zooksantele (glony symbiotyczne) za pomocą, których odżywiają się one produkując w ten sposób niezbędne substancje odżywcze wewnątrz swojej tkanki. Korale rodzaju Cyphastrea bardzo atrakcyjnie fotosyntezują - zwłaszcza w świetle aktynicznym.
Rozmnażanie: w akwariach koralowiec potrafi się rozrastać, rozsiewać, dzielić i zajmować obszarowo nowe miejsca na skałach. Koralowiec tworzy połaciowe kolonie luźno rozmieszczonych grzybków. Akwaryści namnażają sztucznie te korale poprzez mechaniczny podział - tnąc trawnik (kwiatkowate polipy powinny być całe). Ponieważ koralowiec dobrze przyrasta do skały - lepiej dzielić go wraz ze skałą np. piłą ręczną.
Uwagi: koralowiec rzadko spotykany w akwariach i mało popularny, gdyż błędnie przez większość akwarystów jest uznawany za trudny w utrzymaniu i przeznaczony dla specjalistów.
Cyphastrea decadia wygląda zupełnie inaczej niż typowe koralowce dywanowe oblewające skały. Wyróżnia się ona nieco osobliwym wyglądem, gdyż rośnie w góre tworząc swego rodzaju krzak (bardziej szeroki niż wysoki). Wygląd tego korala przypomina nieco pąkale. Główna kolorystyka tego koralowca to barwy szaro-różowe lyb szaro-fioletowe.
Zobacz także