Zdjęcie: The Children's Museum of Indianapolis, Callinectes sapidus, CC BY-SA 3.0
Nazwa gatunkowa: Callinectes sapidus.
Nazwa polska: kalinek błękitny (czasem myląco w Polsce zwany jest ogólnie krabem błękitnym lub krabem niebieskim). W Ameryce (w USA i Kanadzie) nazywany jest "Blue Crab" ze względu na swoją główną barwę.
Charakterystyka: słonowodny krab amerykański.
Występowanie geograficzne: pierwotnie w Zachodnim Atlantyku (Południowa Kanada, całe atlantyckie wybrzeże USA, Północny Meksyk). Rozprzestrzenił się w różne inne rejony świata, gdzie został uznany jako gatunek obcy - m.in. w niektórych rejonach Morza Śródziemnego czy u Wysp Japonii.
Wygląd: karapaks charakterystyczny. Z przodu karapaksu między okiem kolcem bocznym występuje po kilka mniejszych kolców (dotyczy obu stron karapaksu). Po bokach karapaksu występuje długi i ostry kolec. Tylna część karapaksu posiada wypukłości i przetłoczenia. Oczy osadzone są na krótkich słupkach. Kraby mają karapaks zwykle w kolorystyce ciemno brązowej lub oliwkowej. Oba szczypce są podobnej wielkości. Wszystkie odnóża oraz szczypce są koloru jasno-niebieskiego. Końcówki kolców i szczypiec są ciemno czerwone (lub bordowe).
Rozmiar: brak danych (prawdopodobnie szerokość karapaksu wynosi ponad 8 cm).
Długość życia: nieco ponad 3 lata.
Typ środowiska: kraby preferują stanowiska skalne z licznymi głazami i szczelinami, z których chętnie korzystają. Często spotykane są w okolicach ujścia rzek. Czasem migrują do wód słodkich (np. w górę rzeki) jednak wówczas żyją w typowo słodkiej wodzie niezbyt długo - z każdym dniem są mniej aktywne.
Wymagane parametry wody: tolerowane zasolenie w środowisku naturalnym w znacznej rozpiętości 6-38‰, zalecane PH 7,8-8,4.
Temperatura: zalecana 18-26°C.
Zalecany minimalny litraż: minimum 160 l. (wymagana część lądowa w postaci wystających skałek lub plaży).
Zachowanie: porusza się bokiem, dobrze pływa, aktywny także w dzień, często ukrywa wśród szczelin skalnych czy kamieni. Niekiedy kraby te wychodzą na krótki czas na suchy ląd.
Dieta: wszystkożerne - padlina, detrytus, niektóre makroglony, mięczaki (małże, omułki, ostrygi) i drobne wieloszczety. W akwariach należy dokarmiać stynką i mrożonkami mięsnymi, filetami rybnymi, krewetkami i owocami (banan, mango, brzoskwinia, gruszka).
Dymorfizm płciowy: różnice w budowie odwłoka samicy i samca (u samicy znacznie szerszy).
Rozmnażanie: samica składa wiele tysięcy jaj, które nosi pod odwłokiem. Młode po wykluciu prowadzą planktoniczny tryb życia, aż do czasu kiedy wykształcone, bardzo drobne, młode osobniki osiadają na dnie.
Uwagi: jest to krab ogłoszony w niektórych miejscach świata jako gatunek inwazyjny, którego sprzedaż czy trzymanie w akwariach jest prawnie ograniczone. W USA jest to gatunek konsumpcyjny o charakterze masowym. Roczny połów jest szacowany na około 70 000 ton. Drugi człon nazwy gatunkowej sapidus z jęz. łacińskiego oznacza smaczny.