Czy w Bałtyku żyją kraby? Z pewnością większość mieszkańców naszego kraju odpowiedziałaby że - "nie", ponieważ te stworzenia kojarzymy zazwyczaj z cieplejszymi akwenami jak np. Adriatyk, Morze Czarne czy Czerwone, nie mówiąc już o Oceanach w strefie tropikalnej czy subtropikalnej.
Jednak szeroko pojęta globalizacja spowodowała, że w naszym morzu pojawiły się dodatkowo 2 gatunki inwazyjnych krabów, które zamieszkały w południowym Bałtyku prawdopodobnie w XX wieku. Doliczając naszego rodzimego kraba brzegowego "dysponujemy" aż trzema gatunkami w Morzu Bałtyckim.
Najpierw zajmiemy się krabem brzegowym (Carcinus maenas) zwanym także raczyńcem jadalnym, który jest krabem bardziej znanym głównie z Europy Zachodniej, a konkretnie z wybrzeży Atlantyckich Norwegi, Danii, Wielkiej Brytanii i Francji. Uważa się także, że jest to rodzimy gatunek bałtycki.
Jego karapaks osiąga do 6-8 cm średnicy w cieplejszych rejonach Europ. W Polsce natomiast kraby te są nieco mniejsze. Zamieszkują wybrzeża morskie. W naszym kraju są rzadko spotykane, za co odpowiedzialna jest letnia turystyka i ogromne ilości plażowiczów. Powoduje to, że kraby te nie mają dostępu do swoich naturalnych siedlisk.
Kliknij, aby przejść do szczegółowego opisu kraba brzegowego
Następnym krabem zamieszkującym Polskę jest krab wełnistoszczypcy (Eriocheir sinensis), który przybył nad Bałyk z Chin. Miało to miejsce tuż po zakończeniu I wojny światowej. Prawdopodobnie kraby te zostały nieświadomie przetransportowane w wodach balastowych statku handlowego, który przypłynął do Gdańska.
Jest to średniej wielkości krab, którego średnica pancerza osiąga zazwyczaj od 5 do 8 cm. Egzemplarze bałtyckie są zwykle sporo mniejsze od tych zamieszkujących Chiny i Koreę. Polskie kraby zwykle osiągają 5 cm karapaksu, tymczasem chińskie niekiedy nawet 10 cm. Żyją w estuariach, a więc w środowisku gdzie miesza się woda słodka ze słoną - są to zazwyczaj ujścia rzek do mórz. Nie są więc to skorupiaki typowo morskie a bardziej zalicza się je do zwierząt słodkowodnych. Mozna powiedzieć, że żyją one u wrót Bałtyku.
Kliknij, aby przejść do szczegółowego opisu kraba wełnistoszczypcego
Ostatnim gatunkiem bałtyckiego kraba jest krabik amerykański (Rithropanopeus harrisii). Jest to mały krab, który osiąga około 2 cm szerokości karapaksu. Kolorystyka jak i wzory na karapaksie są zależne od środowiska bytowania i są odmienne u lokalnych populacji.
Skorupiak ten zamieszkuje estuaria. W Polsce spotkać go można w Zalewie Wiślanym, w Zatoce Gdańskiej i Zalewie Szczecińskim. Jego pierwotne siedliska to ujścia rzek w południowych stanach USA, które są położone nad Zatoką Meksykańską. Prawdopodobnie w Bałtyku pojawił się pod koniec XIX lub na początku XX wieku.
Kliknij, aby przejść do szczegółowego opisu krabika amerykańskiego
Zatem dlaczego tych wszystkich krabów nie widuje się na bałtyckich plażach? Odpowiedź jest prosta - krab brzegowy został wyparty z naszych wybrzeży przez turystów, którzy w sezonie letnim całkowicie przejmują plaże. Nantomiast pozostałe dwa gatunki pochodzą z estuariów, a więc zazwyczaj z ujść rzek. Woda w tych miejscach jest dosyć mętna, gleba jest żyzna, a brzegi zwykle błotniste, często ze sporą ilością materii organicznej. W takim środowisku nie przebywają ludzie. Stąd karby te nie są zbyt często spotykane.
Zobacz także - artykuł o Bałtyku:
Kliknij, aby przejść do artykułu o Morzu Bałtyckim
Tekst: Tommy Aquario, zdjęcia: www.wikipedia.org