Szafki akwariowe mają niestety pewną wadę - nie są odporne na wodę. Większość oferowanych mebli pod akwarium z drugiej ręki niestety ma wyraźne ślady napuchnięcia, rozwarstwienia czy odkształcenia. Winna jest temu wszechobecna w akwarystyce woda, która niestety niszczy meble akwariowe ale są na to pewne sposoby...
Szafki sprzedawane w sklepach zoologicznych czy w internecie nie są w żaden sposób zabezpieczone przed wodą akwariową. Nie należy się tym jednak przejmować, bo istnieją dosyć dobre domowe sposoby impregnacji.
Szafki z drewna
Szafki wykonane z drewna są bardziej odporne na wodę niż te, które są wykonane z płyty meblowej (tzw. płyty wiórowej). Szafkę drewnianą można zabezpieczyć dodatkowo przed wodą na kilka różnych sposobów. Najprostszym jest olejowanie drewna. Do tego celu można nabyć specjalny olej do drewna w sklepie budowlanym lub też zabezpieczyć drewno olejem lnianym. Produkt ten dosyć dobrze wnika w drewno i w pewien sposób je zabezpiecza. Niestety olejowanie aby było skuteczne powinno być powtarzane - optymalnie co roku. Innym sposobem jest woskowanie drewna za pomocą specjalnego wosku do wyrobów drewnianych. Wosk jest nieco bardziej trwały niż olej ale tu również woskowanie powinno być powtarzane co około 18 miesięcy.
Jednym z najbardziej trwałych sposobów zabezpieczenia drewna jest użycie lakierobejcy do mebli ogrodowych. Tworzy ona wodoodporną powłokę, niezwykle trwałą. Można użyć bezbarwnej lakierobejcy, którą można nałożyć wałkiem lub pędzlem (wiążę się to z obmalowaniem całej szafki). Na koniec warto wspomnieć jeszcze o lakierze jachtowym. To specjalny lakier, który jest wyjątkowo odporny na kontakt drewna z wodą - a zwłaszcza na kontakt z wodą morską. Jest bardzo trwały i najlepiej sprawdzi się na szafkach pod akwaria słonowodne.
Szafki z płyty meblowej.
W przypadku mebli z płyt meblowych sprawa się nieco komplikuje, gdyż trudniej jest zabezpieczyć ten materiał niż naturalne drewno. Rzecz jasna - płyty meblowe są najbardziej narażone na kontakt z wodą na krawędziach i w miejscach gdzie płyta została ucięta. Dlatego też impregnację tych szafek w odróżnieniu do szafek z drewna nie przeprowadza się na całej powierzchni lecz jedynie w miejscach newralgicznych. Najlepszą metodą ich zabezpieczenia jest naniesienie warstwy parafiny lub oleju ze zniczy cmentarnych. Wystarczy zakupić wkłady do zniczy (olejowe lub parafinowe), następnie zapalić taki wkład aby wytopił się w nim wosk i za pomocą szmatki, którą moczy się w ciepłej płynnej parafinie - wetrzeć ją we wszystkie krawędzie, rogi, kanty i obrzeża szafki. Należy to robić w miarę szybko gdyż parafina szybko tężeje. Uwaga - nie zabezpieczamy całej powierzchni szafki, gdyż rozmazana parafina na drzwiczkach czy bokach mebla bardzo nieestetycznie wygląda i akurat w tym miejscu nie jest ona potrzebna. Impregnować należy również miejsca gdzie występują wkręcone śruby. Taka impregnacja zabezpiecza w pewien sposób szafkę ale niestety nie jest to warstwa szczelna w stu procentach.
Ogólne zasady użytkowania szafek w kontakcie z wodą
Impregnacji szafki należy dokonać zaraz po zakupie (najlepiej jeszcze przed złożeniem mebla). Warto wybrać solidny mebel, oklejony okleiną PCV na krawędziach, wykonany z renomowanych płyt meblowych wysokiej jakości (na rynku jest wiele słabych jakościowo mebli z płyt pochodzących z Chin - tych lepiej unikać, gdyż są kruche i łatwiej chłoną wilgoć). Miejsca po wyciętych otworach również trzeba zaimpregnować.
Każda szafka akwariowa powinna mieć nóżki lub ślizgacze żeby w przypadku wycieku wody dolna płyta nie stała bezpośrednio w wodzie. Pamiętać należy również, że pomimo zabezpieczenia (zaimpregnowania) szafki akwariowej nie zwalnia to nas z tego, aby strzec mebla przed wodą. Jakiekolwiek rozlanie wody na szafkę powinno natychmiast spotkać się z szybkim i całkowitym wytarciem wody z całej jej powierzchni za pomocą ręcznika. W przypadku prac przy zbiorniku związanych np. z podmianą wody czy innymi czynnościami, poprzez które można zachlapać mebel należy po skończonej pracy dokładnie przetrzeć mebel z każdej strony. Nie należy otwierać szafki mokrymi rękami. Zawsze po wyjęciu rąk z akwarium należy je szybko wytrzeć w ręcznik (dla ułatwienia warto mieć go stale pod ręką - np. na ramieniu i czynność wytarcia wykonywać automatycznie). Te proste czynności przedłużą żywotność naszego mebla akwariowego.