Zdjęcia: Rafał Es, Lepidolamprologus meeli.
Nazwa gatunkowa: Lepidolamprologus meeli.
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: w Jeziorze Tanganika w Afryce.
Wygląd: oczy oraz pysk duże. Ubarwienie jasne lub beżowe. Po środku tułowia występują większe ciemne rozmyte plamy. Ryby w zależności od nastroju mogą nieco przyciemnić swoją kolorystykę.
Rozmiar: samiec do 7 cm, samica 4,5 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: strefa piaszczysto-skalista obszaru przejściowego z muszlami.
Wymagane parametry wody: tolerowane pH 7,8-8,4.
Temperatura: tolerowana 24-26°C.
Zalecany minimalny litraż: jedna para powinna zajmować zbiornik nie mniejszy niż 120 l., w zbiornikach wielogatunkowych min. 240 l.
Zachowanie: ryby agresywne, terytorialne i waleczne, w akwariach zamieszkują muszle (wskazane 3 sztuki na jednego osobnika). Ryby dobierają się w pary i zajmują terytorium, którego bronią przed innymi gatunkami.
Dieta: mięsożerne - w środowisku naturalnym żywią się głównie zooplanktonem i niewielkimi bezkręgowcami. W akwarium bez większych problemów zjadają pokarm suchy, żywy i mrożony. Można podawać oczlika, rozwielitkę, lasonogi, solowca, kiełża, wodzień, a nawet drobnego kryla.
Dymorfizm płciowy: samce większe, masywniejsze.
Rozmnażanie: w dobrze prowadzonym i odpowiednio zaaranżowanym akwarium dobrana para w systematycznie odbywa tarło i co pewien czas wyprowadza miot młodych (zwykle w ilości od kilkunastu do ok. 25 szt.). Po wylęgu młode zamieszkują muszle matki - wówczas rodzice jeszcze przez pewien czas zajmują się młodymi. Gdy tylko narybek zacznie wypływać z muszli należy go karmić silnie rozdrobnionym pokarmem suchym.
Uwagi: czasami gatunek ten funkcjonuje w starszej literaturze jako Neolamprologus meeli lub exLamprologus meeli.