Nazwa gatunkowa: Limecola baltica.
Nazwa polska / nazwa handlowa / nazwy odmian barwnych: rogowiec bałtycki.
Występowanie geograficzne: wody północnowschodniego Atlantyku w klimacie umiarkowanym (Morze Bałtyckie, Morze Północne, Morze Norweskie). Na południe od Wysp Brytyjskich gatunek już nie spotykany.
Muszla: dwu częściowa, gładka ze słabo zaznaczonymi (rozmytymi) pierścieniami koncentrycznymi rozchodzącymi się od wierzchołka muszli falami ku brzegom. U dorosłych osobników muszla jest biaława jednak posiada delikatny odcień różu, fioletu lub żółtego. Długość muszli w najszerszym miejscu dochodzi do 2,5 cm.
Ciało: brak danych.
Długość życia: 6-12 lat.
Typ środowiska: przeważnie okolice wybrzeży na głębokości do 30 m. Żyje na miękkim dnie, w którym się zagrzebuje.
Wymagane parametry wody: toleruje niskie zasolenie stąd obecny jest w Bałtyku - zakres tolerowanych wartości zasolenia to ok. 5-38‰.
Temperatura: zalecana stała z przedziału 10-24°C.
Zalecany minimalny litraż: 100 l. - ważną kwestią jest dobór obsady. Małż powinien mieć towarzystwo charakteryzujące się mało dynamicznymi ruchami. Jego ciągłe naruszanie może doprowadzić do śmierci głodowej (zwierzę będzie cały czas zamknięte w muszli i nie będzie żerować). Najlepiej więc trzymać go w obecności ryb i zwierząt, które zostawią go w spokoju. Ponadto obsada nie powinna być zbyt liczna.
Zachowanie: potrafi się przemieszczać i zagrzebywać w miękkim dnie. Wybiera miejsca o odpowiednim dla siebie przepływie wody, dzięki któremu wychwytuje plankton i zawiesinę z wody.
Dieta: żywi się planktonem - fitoplanktonem oraz zooplanktonem a także martwą materią organiczną unoszącą się w wodzie. Konieczne jest zakupienie tego pokarmu w sklepie akwarystycznym bądź uruchomienie własnej hodowli. Należy karmić te małże pipetą minimum 5-6 razy dziennie, wkraplając pokarm kilka centymetrów od małża tak aby się on nie zamknął. Największa szansa na udane skarmianie jest w akwariach, w których filtracja oparta jest o inne rozwiązanie niż odpieniacz, ponieważ ten skutecznie usuwa plankton oraz pył z wody. W trakcie karmienia najlepiej wyłączać na pewien czas pompę obiegową w zbiorniku.
Rozmnażanie: brak doniesień o rozrodzie w akwariach, gdyż nie jest zbyt wartościowym akwarystycznie gatunkiem. Samica zasysa plemniki samca do wnętrza muszli gdzie następuje zapłodnienie. Po pewnym okresie inkubacji wydala larwy do wody w ilości nawet do 50 000 sztuk. Larwy żyją planktonicznie w toni wodnej po czym opadają na dno i przeobrażają sie stopniowo w dorosłą postać.
Uwagi: badania wykazały, że małż ten potrafi kumulować w sobie toksyny i często jest powodem lokalnego pomoru ptactwa lub ryb, które żywią się jego mięsem.