Zdjęcie: Susan Hardwick, Gobioides broussonnetti.
Zdjęcie: Jimmy Owen, Gobioides broussonnetti.
Nazwa gatunkowa: Gobioides broussonnetti.
Nazwa polska: baba smocza.
Występowanie geograficzne: wybrzeża zachodniego Atlantyku od USA (Karoliny Południowej) aż po Rio Grande do Sul w Brazyli.,
Charakterystyka: duża ryba babkowata z Ameryki.
Wygląd: ryba niezwykle brzydka, wyglądająca jak potwór. Tułów bardzo długi, bardzo długa ząbkowana płetwa grzbietowa (jak u smoka), płetwa odbytowa również długa, oczy bardzo małe (ryby maja bardzo słaby wzrok), pysk duży, pełen zębów. Ryby kształtem przypominają węgorza. Dorosłe osobniki są szare lub szaro-brązowe w ciemniejsze plamki ale opalizują na niebiesko lub fioletowo. Podbrzusze jest u nich jasne.
Rozmiar: w naturze nawet do 60 cm (pojedyncze osobniki z niektórych populacji) ale zwykle jest to przedział 25-38 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: przybrzeżne wody słonawe (morza lub oceanu) o dnie błotnistym lub mulistym oraz dolne (słodkie) odcinki rzek o umiarkowanym oświetleniu lub nawet zacienione.
Wymagane parametry wody: tolerowane pH 6,8-8,4, wymagane zasolenie 4-16‰, w wodzie słodkiej gatunek ma mniejszą odporność.
Temperatura: tolerowana 14-32°C, zalecana 20-26°C.
Zalecany minimalny litraż: 240 l. dla jednego egzemplarza.
Wystrój zbiornika: kamienie, drewno, liczne kryjówki, podłoże piaszczyste lub żwirowe, warto zamontować mały cyrkulator, który zwiększy nieco nurt wody.
Zachowanie: ryby wymagają piasku na dnie w akwariach, często się w nim zagrzebują. Lubią kryjówki np. groty z kamieni, gliniane dzbany itp. Bardziej aktywne są w słabszym oświetleniu i po zmroku. Dorosłe osobniki walczą między sobą o terytoria dlatego nalży trzymać w zbiorniku tylko jedna rybę z tego gatunku. W stosunku do innych ryb babki te są neutralne, nie ganiają za rybami i ich nie atakują ale ze względu na ich słaby wzrok zawsze przegrywają konkurencję o pokarm z innymi zwierzętami akwariowymi stąd babki smocze w akwariach towarzyskich najczęściej głodują.
Dieta: wszystkożerne - w naturze glony, padlina, mięczaki. W akwariach można podawać krewetki, kryla, lasonoga, wodzień, solowca, makroglony, sparzony szpinak, roszponkę, pokrzywę. Można dokarmiać sztucznym pokarmem suchym oraz spiruliną w płatkach ale najczęściej taki typ pokarmu będzie wymagał przyzwyczajenia i należy podawać go wprost pod pysk.
Dymorfizm płciowy: różnica w budowie narządów płciowych - samce mają zwykle długie i spiczaste brodawki płciowe, natomiast samice krótkie i tępo zakończone o żółtym kolorze.
Rozmnażanie: brak danych. Gatunek bardzo pospolity w środowisku naturalnym do tego stopnia, że nie jest praktycznie trzymany w akwariach i nie ma sensu jego rozmnażanie. Wszystkie oferowane osobniki w sprzedaży pochodzą z odłowu.
Uwagi: ryby jedynie dla osób doświadczonych lub specjalistów.