Zdjęcie: Bastian RC, Protomelas taeniolatus "red empress", samiec.
Nazwa gatunkowa: Protomelas taeniolatus.
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: w Jeziorze Malawi.
Wygląd: występuje kilkanaście odmian barwnych. Najczęściej występująca forma standardowa prezentuje samce błękitno-turkusowe z białym obrzeżem płetwy grzbietowej i charakterystycznym ubarwieniem tułowia (z wyjątkiem głowy) - ryby mają nieco czerwieni, która podkreśla kontury łusek. Samice srebrno-szare z jasnym podbrzuszem i ciemniejszym grzbietem (zwykle ciemna barwa występuje w postaci dwóch ciemnych poziomych pasów (jeden przez środek tułowia, drugi na grzbiecie).
Rozmiar: samiec do 19 cm, samica do 15 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: strefy skalne.
Wymagane parametry wody: woda twarda, zalecane pH 8-8,5.
Temperatura: 24-27°C.
Zalecany minimalny litraż: 720 l.
Zachowanie: ryby należy trzymać w haremie - 1+5 lub 1+6. Wymagane są liczne dekoracje skalne, z grotami, tunelami i przejściami. Samce w okresie tarła są względem siebie mocno agresywne.
Dieta: wszystkożerne z przewagą pokarmów roślinnych. Dieta powinna zawierać algi. Ryby można skarmiać zarówno mrożonkami jak i pokarmem suchym roślinnym.
Dymorfizm płciowy: występują różnice w wielkości (samce nieco większe) i różnice w ubarwieniu (samice inaczej ubarwione - patrz "Wygląd").
Rozmnażanie: do tarła dochodzi regularnie w akwariach. Samica składa partiami jaja, które samiec od razu zapładnia. Następnie samica natychmiast zbiera ikrę do pyska (ok. 40 szt.) i ją inkubuje przez okres ok. 21-28 dni (długość czasu jest zależna od wielu czynników - m.in. od temperatury wody). Po wypuszczeniu wylęgu można go skarmiać np. dobrze rozdrobnionym pokarmem suchym (najlepiej jednak wylęgiem solowca).
Uwagi: występują trudności w identyfikacji niektórych odmian spowodowane m.in. hybrydyzacją (domieszką genów innych gatunków).