Zdjęcie: Dariusz Parzonko, Caridina spinata forma Yellow Nose
Nazwa gatunkowa: Caridina spinata.
Nazwa polska / nazwa handlowa / nazwy odmian barwnych: główny formy barwne: Red Goldflake i Yellow Nose.
Występowanie geograficzne: jest to gatunek endemiczny występujący tylko w jednym miejscu na świecie - Jezioro Towuti na wyspie Sulawesi (Indonezja, Azja).
Wygląd: Red Goldflake shrimp o czerwonym ciele z kilkoma dużymi, podłużnymi plamami w poprzek tułowia (w zależności od liczby mamy Two Flakes Shrimp lub Three Flakes Shrimp) oraz yellow nose o jednolicie czerwonym ciele i żółtych okolicach rostrum (przód ciała) i uropodów (tył).
Rozmiar: do 2 cm.
Długość życia: do 2 lat.
Typ środowiska: ciepłe wody skalistego jeziora Towuti porośniętego glonami.
Wymagane parametry wody: pH 7,4-8,5. Pomimo, że przewodnność w jeziorze Towuti wynosi ok 200 μs, krewetki te zdają się wykazywać sporą tolerancję na konduktancję i mnożą się także przy wyższych wartościach, jak 300 μs, gH 3- , kH 2-5. Zazwyczaj do sporządzenia wody używa się wody RO, w której rozpuszcza się sole dedykowane krewetkom z Sulawesi. W przypadku soli o pH 8,5, trzeba rozpuścić je w CO2. Niektórzy akwaryści przygotowują sole według własnych przepisów.
Temperatura: 27-31°C.
Zalecany minimalny litraż: 25 l. Jednak zaleca się większy 40-50 l. zbiornik w celu uzyskania większej stabilności parametrów wody.
Zachowanie: w przypadku niewielkiej liczby osobników wykazuje typową dla krewetek z Sulawesi płochliwość, zwłaszcza młode osobniki często chowają się w ciemnych miejscach. Jednak w większej liczebności i dobrych parametrach C. spinata jest o wiele śmielsza, często wychodzi z kryjówek, nie boi się też przebywać z przodu akwarium.
Dieta: krewetka ta nie żywi się wyłącznie glonami, spożywając także wszelką martwą materię organiczną oraz pokarmy sztuczne dla krewetek i ryb akwariowych w postaci tabletek, granulatów czy płatków. Można dokarmiać w akwariach spiruliną, pokrzywą, liśćmi jarmużu, cukinią, liśćmi morwy, szpinaku czy ketapangu. Nie poleca się liści dębu ze względu na obecne w nich barwniki, odradza się także owoce, które mogą zawierać niepożądaną chemię, np. arbuzy czy melony. Liście przed podaniem najlepiej zaparzyć. Krewetki te przyjmują także sparzone liście w formie ziołowych herbatek ekspresowych (zalewamy wrzątkiem, zaparzamy przez kilka minut, następnie wyciskamy wodę i otwieramy torbę, wysypując do akwarium jej zawartość). Ze względu na skrytą naturę tych krewetek, pokarm zaleca się podawać wieczorem lub tuż po zgaszeniu światła.
Dymorfizm płciowy: samice większe i bardziej krępe.
Rozmnażanie: możliwe w akwariach przy odpowiednich parametrach wody. Krewetki stają się dojrzałe płciowo między 3 a 4 miesiącem życia. Samiczka nosi z reguły około 10 dużych jajeczek pod odwłokiem. Młode po wykluciu od razu mają barwy dorosłych krewetek. Ze względu na mocne ubarwienie krewetki, jajeczka często są słabo widoczne, stąd warto zwrócić uwagę na wzmożony ruch odnóży odwłokowych. Poszczególne formy barwne krzyżują się ze sobą, jeżeli więc zależy nam na czystej linii, nie należy trzymać ich razem. Podatne na utratę pierwotnych cech zdają się zwłaszcza Yellow Nose. Caridina spinata jest w stanie także krzyżować się z Caridina dennerli. Powstają bezpłodne bastardy o czerwonym ciele z kropkami i szczypcami koloru białawo-żółtego, określane mianem Kardynałka Cytrynowego (Yellow Cheek). Z racji, że potomstwo jest bezpłodne, nie ma przeciwwskazań do trzymania razem Caridina dennerli i Caridina spinata. Z powodu bezpłodności mieszańców nie dojdzie do zatarcia się pierwotnych cech żadnego z gatunków, po prostu zyskamy nową, trzecią formę w akwarium. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy zależy nam na jak największej ilości potomstwa, wtedy bastardy będą stanowić zbędny balast dla populacji.
Uwagi: obok Kardynała z Sulawesi jest to jedna z prostszych do hodowli krewetek z Sulawesi.
Zdjęcie: Mirosław Karpiński, Caridina spinata forma Yellow Nose.
Zdjęcie: Mirosław Karpiński, Caridina spinata, odmiana Red Goldflake Three Fleck.
Tekst: Dariusz Parzonko