Powierzchnia: 56,4 km2.
Średnia głębokość: 132 m.
Największa głębia: 227 m.
Zasolenie: brak - akwen słodkowodny.
Temperatura wody: ok. 6°C w zimie i ok. 8-10°C w lecie, w zimie jezioro nie zamarza. Gdy temperatura powietrza jest niższa niż temperatura wody wówczas nad zbiornikiem unoszą się duże ilości pary.
Największe rzeki: brak danych.
Największe miasta: brak - raczej są to bardzo małe miejscowości turystyczne. Największe miaso Inverness jest położone kilka kilometrów od Jeziora ale ma z nim styczność poprzez Kanał Kaledoński.
Państwa: Szkocja (wchodząca w skład Wielkiej Brytanii).
Kontynent: Europa.
Jest to jezioro polodowcowe, które biegnie wzdłuż linii tektonicznej - bardzo wyraźnie zaznaczonej (widoczna jest także z kosmosu). Zbiornik położony jest wśród malowniczo położonych gór i wyżyn, głównie z kamienistymi wybrzeżami. Słowo "Loch" oznacza w języku staroszkockim jezioro lub zbiornik wodny. Akwen ten kształtem przypomina szeroką rzekę - ma 37 km długości i średnio 1,5 km szerokości (w najszerszym miejscu ok. 2,7 km). Woda w jeziorze ma bardzo ciemną barwę i niską przejrzystość. Jest to spowodowane wypłukiwaniem torfu przez deszcze z okolicznych wzgórz, gdzie znajdują się torfowiska.
Jezioro Loch Ness jest połączone z innymi jeziorami Kanałem Kaledońskim (107 km długości) - są to Loch Dochfour, Loch Oich, Loch Lochy. Zbiorniki te leżą wzdłuż uskoku tektonicznego, które łączy wspomniany kanał (wschodnie wybrzeże Szkocji z zachodnim). Wybudowany został w 1803 roku poprzez połączenia między poszczególnymi jeziorami. Z uwagi, że jeziora te są położone na różnych wysokościach konieczne było wybudowanie na Kanale Kaledońskim systemu 29 śluz. Obecnie Loch Ness jest zbiornikiem o znaczeniu turystycznym. Sławę temu miejscu przyniosły wymyślone i często powielane doniesienia (a także preparowane fotografie) o rzekomym zamieszkiwaniu potwora wodnego w jeziorze, przypominającego wyglądem dinozaura - plezjozaura (tzw. potwór z Loch Ness).
Zdjęcia: www.pixabay.com