Zdjęcie: Abraham Vidal, Panatodon buchholzi
Nazwa gatunkowa: Panatodon buchholzi.
Charakterystyka: słodkowodna ryba z rodziny motylowcowatych.
Nazwa polska: motylowiec afrykański.
Występowanie geograficzne: Zachodnia i Centralna Afryka (zwłaszcza Kongo, Kamerun, Nigeria), głównie w dorzeczu rzek Niger i Zambezi.
Wygląd: specyficzny wygląd - weloniaste płetwy, duzę płetwy piersiowe przypominajace skrzydła (stąd nazwa polska), płetwy brzuszne długie i nitkowate. Ubarwienie kamuflujące będące mieszaniną beżu, brązu, białego i niekiedy czarnego koloru. Istnieją dwie główne formy kolorystyczne z dominującym kolorem brązowym lub szarym.
Rozmiar: do 15 cm w naturze, w akwariach zwykle mniejszy.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: gęsto zarośnięte (na tafli) wody stojące lub bardzo wolno płynące.
Wystrój zbiornika: tafla wody powinna być pokryta roślinnością, akwarium szczelnie przykryte, zbiornik powinien być możliwie gęsto obsadzony roślinnością.
Wymagane parametry wody: pH 6-7,5 - zalecana jest jednak kwaśna woda.
Temperatura: tolerowana 24-29°C.
Zalecany minimalny litraż: absolutne minimum to 240 l. dla jednego osobnika (min. 120 cm długości zbiornika), dwie sztuki wymagają większego zbiornika - min. 150-160 cm długości.
Zachowanie: są to ryby terytorialne, które są agresywne w stosunku do wszystkich innych gatunków prowadzących przypowierzchniowy tryb życia jak. np. pstrążenice, szczupieńczyki itp. Motylowce są agresywne również względem siebie. W zbyt małych zbiornikach może dochodzić do walk między nimi. Są natomiast obojętne w stosunku do gatunków żyjących w toni wodnej i na dnie. Mogą wyskakiwać ze zbiornika - zwłaszcza gdy nad nim będą przelatywać muchy lub komary. Aktywne są bardziej po zmroku i wtedy zaczynają intensywnie żerować. Pobierają tylko pokarm pływający po powierzchni. Polują na narybek i inne małe gatunki ryb - np. neony, razbory itp. Lubią ciepłą wodę w zbiorniku - dobrze znoszą wysokie temperatury - krótkotrwale nawet 30-31°C.
Dymorfizm płciowy: samiec mniejszy o ok. 1/4 a nawet 1/3 od samicy, którą da się również odróżnić po bardziej zaokrąglonych partiach brzusznych.
Rozmnażanie: ryby łatwo przystępują do tarła, które odbywa się po zmroku. Ikra jest ciemna i lekka - pływa po powierzchni wody. Wylęg z jaj następuje w trzeciej lub czwartej dobie (przy temp. ok. 25°C). Rodzice nie opiekują się ani ikrą ani narybkiem.
Uwagi: z pozoru ryby są dosyć powolne i spokojne, często trwają w zawieszeniu (bez ruchu) tuż pod powierzchnią wody, jednak w trakcie polowania na owady lub narybek działają szybko i zdecydowanie.
Zdjęcie: Kymberlee Head, Panatodon buchholzi.