Zdjęcie: Maniek Maniek, Neopetrolisthes maculatus
Nazwa gatunkowa: Neopetrolisthes spp. W akwariach spotykane są głównie dwa bardzo podobne do siebie gatunki z rodzaju Neopetrolisthes - jest to Neopetrolisthes oshimai oraz Neopetrolisthes maculatus.
Nazwa polska: Neopetrolisthes oshimai - krab porcelanowy. W praktyce oba gatunki w Polsce są potocznie określane jako kraby porcelanowe (zwłaszcza przez sklepy).
Występowanie geograficzne: Ocean Indyjski oraz Zachodni Pacyfik w strefie międzyzwrotnikowej.
Wygląd: karapaks nie przekracza 3 cm średnicy, forma najbardziej pospolita jest biała z czerwonymi / bordowymi / ciemnopomarańczowymi kropeczkami. Ubarwienie i struktura szczypiec oraz karapaksu sprawiają wrażenie jakby kraby te były wykonane z porcelany (stąd funkcjonuje nazwa polska "krab porcelanowy"). Szczypce są duże i masywne w stosunku do karapaksu. Oba wymienione gatunki są ze sobą często mylone, główna różnica polega na wielkości, ilości i rozmieszczeniu kropek.
Rozmiar: średnica pancerza do 3 cm.
Długość życia: kilka lat.
Typ środowiska: rafy koralowe. Kraby te żyją w symbiozie z ukwiałami. Chronią się wśród jego parzących macek, w zamian pielęgnują go i oczyszczają. W przypadku braku ukwiałów starają się zamieszkiwać koralowce miękkie.
Wymagane parametry wody: zasolenie w okolicach 35,5‰, zalecane PH 8,1-8,4.
Temperatura: zalecana 24-26°C.
Zalecany minimalny litraż: 30 l.
Zachowanie: są mało aktywne, przeważnie przesiadują w stałych miejscach w jednej pozycji z wyciągniętymi szczypcami oraz odnóżami chwytnymi przypominającymi parasolki (do chwytania pokarmu). Samce usilnie walczą ze sobą. Kraby te powinny być trzymane w parach. Uważa się, że są bezpieczne dla obsady rybnej.
Dieta: w naturze żywią się zawiesiną, śluzem korali i ukwiałów, drobnymi organizmami. W akwariach można skarmiać mrożonym oraz suchym pokarmem.
Dymorfizm płciowy: występuje różnica w budowie odwłoka - u samca jest on węższy, u samicy szerszy.
Rozmnażanie: w akwariach nie odnotowane.
Uwagi: brak.
Zdjęcie: Maniek Maniek, Neopetrolisthes maculatus
Zdjęcie: Michał Adamczyk, Neopetrolisthes spp.