Nazwa gatunkowa: Pila ampullacea.
Nazwa polska / nazwa handlowa / nazwy odmian barwnych: brak.
Występowanie geograficzne: Azja Południowo-Wschodnia (Tajlandia, Wietnam, Laos, Indonezja)
Muszla: kulista wielkości 8,5-10 cm. Kolorystyka muszli zazwyczaj jednolita beżowa, brązowo-oliwkowa lub ciemnobrązowa (niekiedy w słabo widoczne paski).
Ciało: stopa jest wielka. Ciało jest w kolorze zazwyczaj jasnym (żółtym, beżowym, szarawym). Ślimaki posiadają wieczko (operculum).
Długość życia: 1,5-3,5 lat (zależne od warunków hodowlanych).
Typ środowiska: spokojne płynące lub stojące wody (stawy, jeziora, rzeki). Niekiedy także na polach ryżowych.
Wymagane parametry wody: zalecane PH 7,5-8,5 (zaleca się wodę twardą lub średnio-twardą).
Temperatura: 20-28°C.
Zalecany minimalny litraż: nawet 100 l i więcej na jednego osobnika (gatunek osiąga spore rozmiary i jest bardzo żarłoczny, przez co mocno zanieczyszcza wodę - daltego potrzebuje sporego litrażu i dobrej filtracji).
Zachowanie: raczej aktywne przez całą dobę.
Dieta: gatunek wszystkożerny - glony, padlina, rośliny wodne, materia organiczna. Ślimaki potrafią skonsumować większość roślin w zbiorniku. Powinno dokarmiać się je warzywami.
Rozmnażanie: dosyć łatwe. Jest to gatunek rozdzielnopłciowy. Ślimaki składają jaja w kokonach. Zbiornik powienien być zaopatrzony w pokrywę lub szybę nakrywową, ponieważ ślimaki wychodzą ponad lustro wody aby składać jaja.
Uwagi: jest to jeden z największych gatunków słodkowodnych trzymanych w akwariach, dlatego należy mieć na uwadzę, że kupione małe osobniki potrafią osiągnąć rozmiar męskiej pięści. Nie zaleca się trzymania go w małych akwariach. Jeżeli zdecydujemy się mieć kilka osobników, wóczas powinny one być hodowane w akwariach minimum 200-300 litrów. Roślinność w zbiorniku powinna mieć twarde i mocne liście (Anubiasy, Bolbitis). W Azji Południowo-wschodniej jest to ślimak konsumpcyjny. Częśto jest mylony z Pomacea canaliculata.
Zdjęcia: Artur Szpalek
Tekst: Tommy Aquario