Zdjęcie: Francois Libert, https://www.flickr.com, CC BY-NC SA 2.0
Nazwa gatunkowa: Dascyllus trimaculatus.
Nazwa polska: brak - jednak w polskim środowisku akwarystycznym pojawiła się nazwa - dascyllus trójplamy (od trzech białych plam na ciele).
Występowanie geograficzne: Indopacyfik od Morza Czerwonego aż po Mikronezję. Gatunek bardzo pospolity i liczny w środowisku naturalnym.
Wygląd: ciało ciemne - w zależności od miejsca wystepowania może być całkowicie czarne, brązowo-czarno, szaro-czarne lub nawet granatowo-czarne. na tułowiu zazwyczaj występują dwie jasne plamy. Jedna powyżej oczu, druga pod płetwą grzbietową na tułowiu. Wielkość plam, kształt i kolor również może być nieco odmienny u różnych populacji.
Rozmiar: w naturze samce do 14 cm, samice mniejsze. W akwariach z reguły 10-12 cm.
Długość życia: w akwariach maksymalnie 5-6 lat.
Typ środowiska: w większości na rafach koralowych i środowiskach skalnych na głębokości 1-55 m.
Wymagane parametry wody: zalecane KH 8-12, pH 8.0-8.4, zasolenie ok. 35,5‰.
Temperatura: zalecana 24-26°C.
Zalecany minimalny litraż: w akwariach wielogatunkowych dla jednego osobnika lub pary zaleca się minimum 720 l. W mniejszych litrażach ryba lub ryby z tego gatunku mogą zawłaszczyć całe akwarium. Można również hodować pojedynczo - wówczas wystarczy 120 l.
Zachowanie: nie należy trzymać w grupach, ponieważ ryby te wraz z wiekiem są bardzo agresywne i z czasem się wzajemnie eliminują. Dobrana para wymaga dużego litrażu - inaczej będzie gnębić wszystkie inne ryby w zbiorniku. Ryby te są bardzo terytorialne. Są w stanie atakować nawet gatunki 3-4 razy większe bez żadnego strachu. W dużym 500 litrowym zbiorniku jest możliwość trzymania jednego osobnika ale należy liczyć się z tym, że zawłaszczy on około połowę takiego akwarium i będzie bardzo zaciekle bronić swojego terytorium. Gatunek ten czasami dobiera się w tolerujące się pary. Aby powstała taka para, należy zakupić kilka małych ryb o rozmiarze 3-4 cm. Po utworzeniu się pary, resztę egzemplarzy należy odłowić ze zbiornika. Zbiornik wielogatunkowy, w którym znajduje się jedna para musi mieć co najmniej 200 cm długości. Niekiedy para obiera sobie jedna część zbiornika i wówczas inne gatunki mają dla siebie drugą część akwarium. Może się jednak zdarzyć i tak, że samica zajmie np. prawą część zbiornika a samiec lewą i będą się łączyć tylko na czas tarła. Wówczas nawet 200 cm zbiornik nie da gwarancji bezpieczeństwa innym gatunkom ryb. Stąd hodowla pary jest również bardzo problematyczna. Dodatkowo podczas tarła agresywność pary jeszcze bardziej się zwiększa.
Dieta: wszystkożerne - w naturze żywi się zooplanktonem i glonami. W akwariach można podawać solowca, drobne lasonogi, ikrę, spirulinę, również suchy pokarm granulowany.
Dymorfizm płciowy: samiec wyraźnie większy i bardziej masywny.
Rozmnażanie: samce organizują sobie gniazdo - czyszczą np. zagłębienie w skałach. Wabią samice tańcem godowym tuż nad swoim gniazdem. W naturze ryby w trakcie tarła są nieco jaśniejsze. Gdy samica zaakceptuje samca razem płyną do gniazda, gdzie odbywa się tarło. Jaja są składane w gnieździe i są przyklejane do podłoża. Samiec opiekuje się ikrą. Z jaj po 3-5 dniach wykluwa się narybek, który pozostaje jeszcze pod opieką ojca. Gatunek ten jest czasami rozmnażany w niewoli.
Uwagi: Ze względu na sporą agresywność ryby te nie są polecane początkującym akwarystom. Nie wolno łączyć ich z innymi garbikami i pseudoanthiasami. Nie dogadują się również z centropygami.