Zdjęcia: Erik Marquez, Hypseleotris compressa - samiec w ubarwieniu godowym.
Nazwa gatunkowa: Hypseleotris compressa.
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: Północna Australia oraz Papua Nowa Gwinea.
Wygląd: głowa duża z wysokim czołem (czoło wygrzbieca się coraz bardziej wraz z wiekiem - zwłaszcza u samców), płetwy zwykle bardzo kolorowe z kolorami ułożonymi warstwowo. Tułów zwykle jasny barwy cielistej do czerwonego. W okolicach skrzeli znajduje się czarna plamka. Zobacz - również "Dymorfizm płciowy".
Rozmiar: do ok. 12 cm w naturze. W akwariach do 7-8 cm, bardzo rzadko 10 cm.
Długość życia: ok. 5-8 lat.
Typ środowiska: różnorodne siedliska - rzeki o wolnym przepływie wody, płytkie gęsto zarośnięte wody, także wody z zatopionymi korzeniowiskami, akweny bagienne, strumyki leśne, estuaria - mangrowia i ujścia rzek.
Wymagane parametry wody: tolerowane pH 5-9.
Temperatura: zalecana 22-29°C.
Zalecany minimalny litraż: 120 l. dla jednej pary, w zbiorniku wielogatunkowym zaleca się 240 l. pojemności. Wymagane przykrycie, ponieważ ryby są skoczne.
Zachowanie: spokojne i towarzyskie w odniesieniu do znacząco odmiennych gatunków, jednak mogą być agresywne w stosunku do głowaczyków i babek. Ryby lubią towarzystwo roślin. Na dno wskazany piasek lub piasek ze żwirem. Ryby obierają swoje terytoria - preferują dolne strefy zbiornika.
Dieta: wszystkożerny z przewagą pokarmów mięsnych (sporadycznie uzupełnia dietę glonami). Najlepiej podawać pokarmy żywe i mrożone, które zmieszczą się w pyszczku tych ryb. Pokarm sztuczny w nadmiernych ilościach może być przyczyną problemów z układem trawiennym.
Dymorfizm płciowy: samce większe, bardziej kolorowe (zwłaszcza w okresie tarła), o większej głowie. Samice beżowe, cieliste lub pomarańczowe o delikatnie zarysowanym rysunku na płetwach.
Rozmnażanie: łatwe (jeżeli chodzi o tarło) - jednak odchów młodych jest prawie niemożliwy w warunkach akwariowych z uwagi na to, że są to ryby dwuśrodowiskowe (żyjące w wodzie słonawej i słodkiej). Narybek wymaga zmiennego zasolenia wody. W naturze po tarle w słodkiej wodzie - młode po wykluciu są niesione wraz z prądem wodnym do wód słonawych, gdzie się rozwijają i z czasem po podrośnięciu migrują w górę rzeki do wód słodkich.
Uwagi: brak.