Zdjęcie: Francois Libert, Lutjanus casmira, CC BY-NC SA 2.0
Nazwa gatunkowa: Lutjanus casmira.
Nazwa polska: lucjan kaszmirski.
Występowanie geograficzne: Indo-Pacyfik, począwszy od wód Morza Czerwonego na zachodzie aż po Hawaje na zachodzie. Także bytuje w południowo-wschodnim Atlantyku (Angola i RPA).
Wygląd: głowa srebrzysta lub szara, tułów neonowo żółty - na nim cztery wąskie poziome linie w kolorze błękitnym, które zwykle mają brązowe obwódki.
Rozmiar: w naturze do około 40 cm, przeważnie jednak mniej. W akwariach do ok. 20-22 cm.
Długość życia: ok. 20 lat.
Typ środowiska: narybek spotykany jest na płyciznach wśród traw morskich, młodzież żyje w dużych ławicach w liczbie nawet kilkuset osobników wokół koralowców, natomiast dorosłe ryby o docelowych rozmiarach są spotykane pojedynczo lub w małych grupach do 4-5 osobników. Najczęściej dorosłe ryby są spotykane na głębokościach 30-60 m.
Wymagane parametry wody: KH 7-12, pH 8.0-8.4, zasolenie ok. 35‰.
Temperatura: zalecana 24-27°C
Zalecany minimalny litraż: ok. 720 l. dla osobnika do 20 cm w akwarium wielogatunkowym, dla większych egzemplarzy w większej liczbie sztuk (np. 10-12 szt.) 1500-2000 l. lub w akwariach oceanicznych.
Zobacz także:
Zachowanie: młode osobniki są spokojne i towarzyskie, jednak należy mieć na uwadze, że gdy ryby te osiągną większe rozmiary to będą polować na mniejsze ryby, gdyż są to drapieżniki. Dlatego dobór obsady ma duże znaczenie. Należy ten gatunek łączyć tylko z większymi rybami. Dorosłe egzemplarze najlepiej trzymać pojedynczo w odniesieniu do swojego gatunku.
Dieta: wszystkożerny z przewagą pokarmów mięsnych - żywi się głównie małymi rybami, mięczakami, krewetkami, krabami, wieloszczetami (w przypadku braku pokarmu). Lubi polować na różnorodne bezkręgowce wodne. Można podawać siekane mięso kalmara, ośmiornicy itp.
Dymorfizm płciowy: brak danych.
Rozmnażanie: brak danych.
Uwagi: ryba dosyć problematyczna w typowych akwariach morskich ze względu na dietę (możliwość skonsumowania współmieszkańców) i duże rozmiary. Gatunek Lutjanus casmira jest często mylony z większym, osiągającym gatunkiem do 100 cm gatunkiem Lutjanus bohar. Ciężko go odróżnić - najlepiej po pyszczku, który jest u L. bohar mniej wydłużony.