Zdjęcie: Paweł Kalski, Sciaenochromis fryeri, młody osobnik.
Nazwa gatunkowa: Sciaenochromis fryeri.
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: w Jeziorze Malawi.
Wygląd: samiec granatowy z przebiciami koloru turkusowego na tułowiu, krawędź płetwy grzbietowej jest zaznaczona kolorem białym. Na jego ciele można dostrzec pionowe ciemne pasy. Występują również odmiany błękitne i turkusowe. Natomiast samice są szaro-srebrne. Na ich tułowiu również mogą występować słabo zaznaczone pionowe beżowe pasy.
Rozmiar: samiec 17 cm, samica 13 cm..
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: zwykle tereny piaszczyste z luźno rozrzuconymi skałami, w typowych skaliskach gatunek jest również spotykany ale znacznie rzadziej. Sporadycznie występuje również na obszarach z trawiastą roślinnością podwodną.
Wymagane parametry wody: woda twarda, zalecane pH 8-8,5.
Temperatura: 24-27°C.
Zalecany minimalny litraż: jednogatunkowo 450 l., wielogatunkowo 720 l.
Zachowanie: gatunek agresywny wewnątrzgatunkowo, w akwarium należy trzymać tylko jeden harem w układzie (1+4, 1+5 lub 1+6). Ryby te aktywnie polują na wylęg innych gatunków ryb i małe ryby. W odniesieniu do innych gatunków ryb gatunek jest mniej agresywny.
Dieta: mięsożerne - większe osobniki można skarmiać krewetkami, żywymi rybami (gupiki, molinezje itp.), kiełżami, poćwiartowaną mrożoną stynką, mięczakami. W akwariach bez problemu ryby te pobierają również pokarmy sztuczne w postaci płatków i granulatów. Młodym osobnikom należy podawać mniejszy pokarm (szklarka, solowiec, kryl, lasonogi, larwa komara).
Dymorfizm płciowy: występują różnice w wielkości (samce nieco większe), różnice w ubarwieniu (samce inaczej ubarwione niż samice - patrz "Wygląd"), różnice w zachowaniu (samce bardziej agresywne).
Rozmnażanie: do tarła dochodzi regularnie w akwariach. W naturze i w bardzo dużych akwariach samiec kopie krater w piasku, który stanowi jego miejsce tarła. Samica składa partiami jaja, które samiec od razu zapładnia. Następnie samica natychmiast zbiera ikrę do pyska (40-50 szt.) i ją inkubuje przez okres ok. 21-28 dni (długość czasu jest zależna od wielu czynników - m.in. od temperatury wody). Po wypuszczeniu wylęgu można go skarmiać np. dobrze rozdrobnionym pokarmem suchym (najlepiej jednak wylęgiem solowca).
Uwagi: gatunek nazwano na cześć Geoffreya Fryera - osoby, która poświęciła sporą część swojego życia naukowego aby badać ryby z Malawi.