Zdjęcie: h080, Corydoras julii, CC BY SA 2.0.
Nazwa gatunkowa: Corydoras julii.
Nazwa polska: kirysek lamparci.
Występowanie geograficzne: dorzecze Amazonki w Brazylii - Ameryka Południowa.
Wygląd: ciało jasne (białe, cieliste lub beżowe) pokryte ciemnymi cętkami. Po środku tułowia między skrzelami a płetwą ogonową wzór układa się w linie. Na płetwie grzbietowej występuje czarna plama. Ryba posiada charakterystyczne wąsiki.
Rozmiar: samice do 6,5 cm, samce nieco mniejsze do 5,5 cm.
Długość życia: maksymalnie kilka lat.
Typ środowiska: nizinne strumienie i rzeki z piaszczysto-kamienistym podłożem.
Wymagane parametry wody: zalecane pH 6-7,2.
Temperatura: zalecana 23-25 °C.
Zalecany minimalny litraż: 80 l.
Zachowanie: spokojne i towarzyskie rybki denne - bez problemów mogą zamieszkiwać zbiorniki wielogatunkowe z odpowiednią obsadą. Są to ryby ławicowe, które powinny przebywać w grupie liczącej minimum 6-8 osobników. Uwielbiają przesiewać piasek i ryć w podłożu stąd zaleca się miękkie, piaszczyste podłoże na dnie.
Dieta: wszystkożerne - z chęcią żywią się różnego typu pokarmami roślinnymi i zwierzęcymi, w postaci żywej, mrożonej, bądź suchej.
Dymorfizm płciowy: samice większe oraz okrąglejsze, w porównaniu do mniejszych i szczuplejszych samców.
Rozmnażanie: przy dobrze prowadzonym akwarium do tarła dochodzi bez ingerencji akwarysty zwykle po podmianie wody lub przy zmianie ciśnienia atmosferycznego. Samce energicznie ganiają samice po zbiorniku. Samica przykleja ikrę do szyb, kamieni i innych dekoracji w zbiorniku. Zwykle tarło odbywa się grupowo.
Uwagi: Corydoras julii jest często mylony z kiryskami z gatunków C. leopardus i C. trilineatus. każdy z tych trzech gatunków ma podobną kolorystykę i układ cętek. Niewielkie różnice polegają głównie na układzie wzoru.