Zdjęcie: Dariusz Parzonko
Nazwa gatunkowa: Caridina dennerli.
Nazwa polska / nazwa handlowa / nazwy odmian barwnych: Kardynał, Kardynałek, Kardynałka, Kardynał z Sulawesi.
Występowanie geograficzne: jest to gatunek endemiczny występujący tylko w jednym miejscu na świecie - Jezioro Matano na wyspie Sulawesi (Indonezja, Azja).
Wygląd: pancerz jest w kolorze czerwonym lub ciemno-czerwonym z wyraźnie widocznymi białymi lub niebieskawymi kropkami. Czułki i szczypce (chelipedy) w kolorze białym. Istnieje też wyselekcjonowana forma barwna Blue ghost odznaczająca się niebieską barwą pancerza. Osobną cechą jest wyhodowana w Tajwanie Orange eye, forma mająca pomarańczowe oczy. Orange eye występuje zarówno w wersji czerwonej jak i Blue ghost.
Rozmiar: samce 2 cm, samice 2,5 cm.
Długość życia: do 2 lat.
Typ środowiska: ciepłe wody skalistego jeziora Matano, które porastają glony na głębokości 0,5-10 m.
Wymagane parametry wody: pH 7,4-8,5, przewodność 200-500 μs, gH 7-15, kH 3-10. Jest to jedna z łatwiejszych w hodowli krewetek z Sulawesi i jest rozmnażana w naprawdę różnych warunkach (stąd tak znaczne zakresy). Gatunek zalecany dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z krewetkami Sulawesi, jednak posiadają już doświadczenie w hodowli krewetek karłowatych. Zazwyczaj do sporządzenia wody używa się wody RO, w której rozpuszcza się dedykowane krewetkom z Sulawesi sole. W przypadku soli o pH 8,5, trzeba rozpuścić je w CO2. Niektórzy akwaryści przygotowują sole według własnych przepisów.
Temperatura: 27-31°C.
Zalecany minimalny litraż: 25 l. (jednak lepiej stosować większy 40-50 l. zbiornik w celu uzyskania większej stabilności parametrów wody).
Zachowanie: spokojne i płochliwe. Należy trzymać je w grupie minimum 10 sztuk. Wówczas stają się bardziej ośmielone,. Zdecydowanie najlepiej czują się w dużych grupach, przez co często stają się wówczas bardziej widoczne. Lubią gromadzić się w ciemnych, osłoniętych miejscach oraz w okolicach filtra.
Dieta: Mitem jest, że krewetka ta zjada wyłącznie glony. To prawda, że się nimi żywi, zwłaszcza okrzemkami, nie gardzi jednak również wszelką materią organiczną, pokarmami dla krewetek i ryb (tabletki, płatki itd.). Można dokarmiać w akwariach spiruliną, pokrzywą, liśćmi jarmużu, cukinią, liśćmi morwy i szpinaku, liśćmi ketapangu. Nie poleca się liści dębu ze względu na obecne w nich barwniki, odradza się także owoce, które mogą zawierać niepożądaną chemię, np. arbuzy czy melony. Liście przed podaniem najlepiej zaparzyć. Krewetki te przyjmują także sparzone liście w formie ziołowych herbatek ekspresowych (zalewamy wrzątkiem, zaparzamy przez kilka minut, następnie wyciskamy wodę i otwieramy torbę, wysypując do akwarium jej zawartość). Ze względu na skrytą naturę tych krewetek, pokarm zaleca się podawać wieczorem lub tuż po zgaszeniu światła.
Dymorfizm płciowy: samice większe i bardziej krępe.
Rozmnażanie: Możliwe w akwariach przy właściwych parametrach wody. Krewetki stają się dojrzałe płciowo między 3 a 4 miesiącem życia. Samiczka nosi z reguły około 10 dużych jajeczek pod odwłokiem. Młode po wykluciu od razu mają barwy dorosłych krewetek. Ze względu na mocne ubarwienie krewetki, jajeczka często są słabo widoczne, stąd warto zwrócić uwagę na wzmożony ruch odnóży odwłokowych. C.dennerli może się krzyżować z C.spinata dając bezpłodną krzyżówkę miedzygatunkową.
Uwagi: Dennerle to znana firma akwarystyczna, która sfinansowała wyprawę odkrywczą na Sulawesi. Znaleziona wówczas krewetka została nazwana na cześć tej firmy.
Tekst: Dariusz Parzonko