Zdjęcie: Francois Libert, Amblyeleotris yanoi, CC BY-NC SA 2.0
Nazwa gatunkowa: Amblyeleotris yanoi.
Nazwa polska: brak.
Charakterystyka: niewielka kolorowa słonowodna ryba babkowata.
Występowanie geograficzne: Zachodnie krańce Pacyfiku (wody Filipin, Tajwanu, Tajlandii, Wietnamu, Południowej Japonii, Indonezji i Północnej Australii).
Wygląd: tułów podłużny, oczy duże - wystające poza obrys głowy, pysk bardzo duży, występuje podwójna płetwa grzbietowa, ciało o jasnym (białym) ubarwieniu pokryte pięcioma plamami w kolorze najczęściej pomarańczowym (u różnych lokalnych odmian plamy te mogą się różnić wielkością). Ponadto między tymi plamami mogą znajdować się słabo widoczne szare pręgi.
Rozmiar: do około 13 cm w naturze.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: żyje na rafach koralowych lub w ich bliskim sąsiedztwie na podłożu piaszczystym lub piaszczysto-żwirowym na niewielkich głębokościach (3-35 m.).
Wymagane parametry wody: KH 8-12, pH 8.0-8.4, zasolenie ok. 35,5‰.
Temperatura: zalecana 26-29°C (gatunek wybitnie ciepłolubny - bardzo rzadko odławiany w temperaturze niższej niż 26°C).
Zalecany minimalny litraż: ok. 240 l. dla jednego osobnika w zbiorniku wielogatunkowym.
Zachowanie: ryby te prowadzą przydenny tryb życia, w naturze dorosłe osobniki są spotykane pojedynczo, wykazują terytorializm, nie tolerują innych ryb babkowatych (blisko spokrewnionych jak i podobnych z wyglądu). Poszczególne osobniki walczą między sobą o terytoria i się przeganiają. Ryby z rodzaju Amblyeleotoris tworzą ciekawe związki symbiotyczne z krewetkami pistoletowymi z rodzaju Alpheus. Gatunek A.yanoi najczęściej kojarzony jest z krewetką Alpheus randalli. W akwarium zaleca się trzymanie tej ryby w parze z krewetką pistoletową.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o związkach symbiotycznych
Ryba zamieszkuje norę w podłożu lub grotę wspólnie z krewetką. Budowniczym wspólnego lokum jest krewetka. Korzyści z takiego układu są wzajemne. Krewetka dysponuje potężną bronią (biologicznym pistoletem) ale ma przy tym bardzo słaby wzrok. Babka ostrzega krewetkę przed niebezpieczeństwem i wówczas wspólnie oboje ratują się ucieczką do nory. Krewetka ma cały czas kontakt czuciowy z rybą - maca ją swoimi antenami i w ten sposób odbiera bodźce o zagrożeniu. Ryba natomiast (mając swoją krewetkę) stoi na straży i obserwuje otoczenie z uniesioną głową wypatrując niebezpieczeństwa.
Dieta: drobny zooplankton, żyjący na dnie. W akwariach można podawać solowca, oczlika, lasonoga, pokarm mięsny w opadającym na dno granulacie. Pożywienie należy podawać wprost do nory babki lub w jej okolice.
Dymorfizm płciowy: bardzo trudny do rozróżnienia.
Rozmnażanie: brak danych.
Uwagi: gatunek często mylony z A.rubrimarginata i A steinetzi.