Nazwa gatunkowa: Stenorhynchus seticornis.
Nazwa polska: krab pająkowy. W krajach anglojęzycznych - Arrow Crab.
Występowanie geograficzne: Zatoka Meksykańska i głównie północna część Morze Karaibskiego (Ameryka Środkowa).
Wygląd: jeden z tzw. dziwolągów morskich - swoim wyglądem bardziej przypomina dużego pająka niż kraba. Zwierzę to ma bardzo charakterystyczny zadarty, długi "nos". Szczypce są bardzo małe. Barwa od pomarańczowej po brązową najczęściej w złote wąskie paski. Malutkie szczypce są koloru niebieskiego lub fioletowego.
Rozmiar: szerokość kraba wraz z odnóżami wynosi ok. 25 cm (w naturze). W akwariach nie przekracza 20 cm. Karapaks jest podłużny, z reguły nie przekracza 5 cm.
Typ środowiska: rafy koralowe (nie tylko). Także niezbyt głębokie stanowiska skalne (od dwóch do kilku metrów głębokości).
Wymagane parametry wody: zasolenie w okolicach 35,5‰, zalecane PH 8,1-8,4.
Temperatura: zalecana 23-26°C.
Zalecany minimalny litraż: 150 l.
Zachowanie: krab ma długie odnóża, które łatwo można uszkodzić podczas przeławiania go siatką. Zwierzę to prowadzi nocny tryb życia. Chodzi w bardzo śmieszny sposób. W zbiorniku wymagane jest nocne oświetlenie aktyniczne. Jest bardzo terytorialny i agresywny w stosunku do krabów swojego gatunku (należy trzymać tylko jednego osobnika z tego gatunku) natomiast jest niegroźny dla ryb, krewetek i innych stworzeń w akwarium ze względu na małe szczypce i mały otwór gębowy.
Dieta: żywi się detrytusem, padliną i drobnymi organizmami wodnymi. Zaleca się trzymanie tego kraba w akwariach prowadzonych na żywej skale, tak aby mógł sobie polować na robactwo rafowe (małe dzikie rurówki, asteriny, gąbki). Można dokarmiać pokarmami suchymi (tonącymi) i mrożonkami.
Dymorfizm płciowy: samice wyraźnie mniejsze o szerszym odwłoku.
Rozmnażanie: w akwariach nie odnotowane. Samica składa jaja pod spodem swojego odwłoka. Po zapłodnieniu przez samca, nosi jajeczka aż do wyklucia. Młode na początku mają formę planktoniczną. Dopiero z czasem osiadają na skałach.
Uwagi: w naturze gatunek dosyć pospolity i jednocześnie bliźniaczy do swojego mniejszego kuzyna ze Wschodniego Pacyfiku - Stenorhynchus debilis.