Zdjęcie: Rick Boerboom, Boraras merah.
Nazwa gatunkowa: Boraras merah.
Nazwa polska: razbora czerwona.
Występowanie geograficzne: Wyspa Borneo w Azji Południowo-Wschodniej (Malezja, Indonezja).
Wygląd: oczy duże, płetwa ogonowa wcięta. Ubarwienie jasne - pastelowo-żółte lub cieliste, na tułowiu występuje charakterystyczny słabo zarysowany wzór pigmentowy w postaci linii i plamek koloru różowego, czarnego, złotego i czerwonego.
Ogólna charakterystyka: mała karpiokształtna ryba słodkowodna z Azji Południowo-Wschodniej.
Rozmiar: samice do 2 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: mniejsze rzeki oraz strumienie w obszarach zalesionych (lasy deszczowe) o słabym nurcie wody.
Wystrój zbiornika: ryby nadają się do akwariów roślinnych, czarnych wód, akwariów towarzyskich (uwaga na łączenie z innymi większymi rybami) oraz nanoakwariów. Najlepsze otoczenie dla nich będą stanowić kompozycje z grubego drewna (korzeni), rozmaitej roślinności w tym gatunków o szerokich liściach z podłożem żwirowym, piaszczysto żwirowym lub substratem.
Zobacz także:
Artykuł o nanoakwariach (kliknij, aby przejść)
Wymagane parametry wody: pH 4,8-6,5.
Temperatura: zalecana 24-26°C.
Zalecany minimalny litraż: 30 l.
Zachowanie: spokojne i towarzyskie. Jest to ryba ławicowa, która najlepiej się czuje i prezentuje w grupie minimum 10 osobników (zaleca się jednak większe grupy). W małym stadzie wykształca się zwykle hierarchia. Jednak ryby nie walczą zaciekle o swoją pozycję i tolerują się wzajemnie. Samce mogą toczyć między sobą niegroźne potyczki w ramach stada. Ryby starają się trzymać razem. Preferują środkową strefę zbiornika.
Dieta: głównie mięsożerne - w naturze jest to drobny zooplankton. W akwariach można podawać rozwielitkę, wylęg solowca, widłonogi - np. cyklop i mikro suchą karmę (rozmiar XS). Można stosować również suchą karmę dla ryb wszystkożernych (także dla narybku -ze względu na bardzo mały otwór gębowy).
Dymorfizm płciowy: samce mają nieco mocniejszą kolorystykę i są mniejsze o około 2-3 mm od samic, które są zkolei bardziej zaokrąglone w partiach brzusznych.
Rozmnażanie: łatwe, do tarła często dochodzi w akwariach bez zabiegów hodowcy. Ikra prawidłowo się rozwija w wodzie kwaśnej i miękkiej (w pH mniejszym niż 6). Odchów młodych jest możliwy tylko w osobnym akwarium tarliskowym lub w zbiorniku jednogatunkowym. Narybek jest bardzo mały i sporym wyzwaniem jest jego wykarmienie. Na początku skarmiać należy pierwotniakiem.
Uwagi: bardzo podobnym gatunkiem jest Boraras naevus, który różni się głównie wielkością plamy na tułowiu - jest ona dwa do trzech razy większa.