Zdjęcie: Dawid Góra, Laetacara curviceps.
Nazwa gatunkowa: Laetacara curviceps.
Nazwa polska / nazwa handlowa / nazwy odmian barwnych: akara cętkowana.
Występowanie geograficzne: Ameryka Południowa w dorzeczu Amazonki w Brazylii (w głównym korycie rzeki oraz w dolnych odcinkach dopływów).
Wygląd: tułów biało-srebrzysty u niektórych odmian beżowo-srebrzysty lub jasnooliwkowo-srebrzysty, płetwy posiadają cętkowane wzory, podbrzusze jasne, od oka do płetwy ogonowej przebiega ciemny rozmazany pas, który zanika mniej więcej w połowie tułowia.
Rozmiar: w akwariach do samce do 8 cm, samice do 7 cm. W naturze ryby są mniejsze - samce do 6,5 cm, samice do 5 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: wolno płynące rzeki o spokojnym nurcie, z kawałkami drewna na dnie i roślinnością brzegową.
Wymagane parametry wody: tolerowane pH 6-7, GH 5-14.
Temperatura: tolerowana 22-28°C, zalecana 24-26°C.
Zalecany minimalny litraż: 120 l. (dla jednej pary) w akwarium wielogatunkowym.
Zachowanie: spokojna, łagodna i widoczna w zbiornika ryba, nieco agresywna jedynie w trakcie tarła i opieki nad potomstwem. Ryba dobierają się w trwałe monogamiczne pary. Są pokojowo nastawione do pozostałej obsady. Kolorystyka u tych ryb jest oznaką ich nastroju - ryby zestresowane blakną w kilka sekund, natomiast osobniki dominujące i pewne siebie są mocniej wybarwione.
Dieta: wszystkożerne z tym, że pokarm pochodzenia roślinnego powinien stanowić u nich zdecydowaną mniejszość - np. 10-15% ich diety. Najlepiej podawać pokarm mrożony i żywy w postaci drobnych bezkręgowców, pokarmy suche paszowe są również przyjmowane ale powinny stanowić mniejszość w diecie.
Dymorfizm płciowy: słabo zaznaczony, dorosłe samce są nieco większe od samic i mają nieco mocniejszą kolorystykę, płetwa grzbietowa u nich jest także nieco wydłużona.
Rozmnażanie: ryby dobierają się w pary. Wycierają się na płaskim kamieniu, korzeniu lub szerszym liściu, który najpierw czyszczą. Samica składa ikrę w ilości około 120-200 sztuk. Wylęg następuje po około kilku dobach (zależne to jest od temperatury - w cieplejszej wodzie szybciej). Oboje rodzice opiekują się ikrą. Młode można wykarmić nawet suchym roztartym pokarmem suchym, jednak dla ich najlepszej kondycji najlepiej podawać im pokarm żywy - np. malutki wylęg solowca.
Uwagi: gatunek ten jest często mylony z akarą wiśniową, gdyż ryby mają podobny kształt ciała ale kolorystyka jest u nich jednak inna. Łatwo odróżnić oba gatunki po kolorze podbrzusza i wzorach na płetwach.