Zdjęcie: Nick Xyooj, Sahyadria denisonii.
Nazwa gatunkowa: Sahyadria denisonii.
Nazwa polska: brzana Denisona.
Występowanie geograficzne: Azja Środkowa - Indie (południowa część kraju).
Wygląd: istnieje kilka wariantów barwnych, gdzie ryba może mieć tułów srebrzysty, szary, jasny (białawy) lub beżowy. Grzbiet oliwkowy, szarawy lub jasny. Barwy występują tylko na płetwie grzbietowej i ogonowej. Płetwa grzbietowa posiada czerwone zabarwienie natomiast płetwa ogonowa posiada żółto-czarną plamką w górnej oraz dolnej jej części. Na tułowiu od pyszczka do nasady płetwy ogonowej biegnie czarny pas, który w przedniej części ciała jest zwykle podkreślony u góry czerwonym kolorem. Przy otworze gębowym w kształcie przyssawki znajdują się malutkie wąsiki.
Rozmiar: w naturze zwykle do 15 cm.
Długość życia: mniej niż 8 lat.
Typ środowiska: różnego typu - strumienie, rzeki nizinne i wyżynne, jeziora.
Wystrój zbiornika: gatunek nadaje się do akwariów towarzyskich, roślinnych i biotopowych. Lubi obecność korzeni. Z podłoży rekomendowany jest zaokrąglony żwir. Z roślin najlepiej sadzić mocne gatunki - żabienice, anubiasy, nurzańce. Lubi wyczuwalny ruch wody.
Wymagane parametry wody: tolerowane pH 6,5-7,5.
Temperatura: tolerowana 17-25°C.
Zalecany minimalny litraż: min. 350 l. dla 8 osobników (akwarium powinno mieć min. długość 150 cm).
Zachowanie: towarzyskie - należy trzymać je w grupie powyżej 8-10 sztuk. Ryby są dynamiczne, szybkie i jednocześnie bardzo ruchliwe. Nie nadają się do łączenia z gatunkami płochliwymi, powolnymi i nieśmiałymi.
Dieta: wszystkożerne - ryby te pobierają chętnie każdy typ pokarmu. Nie ma problemu z ich żywieniem. Dieta powinna być urozmaicona - pokarmy żywe, mrożone, liofilizowane oraz sztuczne. Pokarm roślinny może być uzupełniany w postaci suchej karmy.
Dymorfizm płciowy: trudny do odróżnienia - samce smuklejsze.
Rozmnażanie: bardzo trudne - ryby w środowisku akwariowym się nie rozmnażają. Tarło odbywa się grupowo. Gatunek jest jajorodny. W związku z brakiem możliwości rozrodu w akwariach gatunek został bardzo przetrzebiony w środowisku naturalnym z powodu odłowów do celów akwarystycznych. Obecnie duże farmy hodowlane dokonują rozrodu tych ryb przy użyciu technik hormonalnych.
Uwagi: brak.