Zdjęcie: Exotic Sealife International, Pectina sp.
Zdjęcie: Artur Ch, Pectina sp. "Rainbow", mały osobnik bez jeszcze uformowanych pionowych palców.
Pectina sp.
Nazwa polska: potocznie - pektina, pektynia.
Występowanie geograficzne: brak dokładnych danych - w zależności od zasięgu konkretnego gatunku są to wody Indo-Pacyfiku.
Ogólna charakterystyka: asymetryczny koral typu LPS.
Opis: koralowiec ten ma charakterystyczną budowę - zwykle jest nieregularny i asymetryczny. Pod miękką tkanką znajduje się szkielet zbudowany z węglanu wapnia oraz węglanu magnezu. Powierzchnia korala jest gładka, wraz ze wzrostem pojawiają się pionowo sterczące wyrostki (palce). Co ciekawe koral na początku ma jeden otwór gębowy ale z czasem wraz z rozrostem pojawiają się kolejne okrągłe "mordki", które również są niesymetrycznie oddalone od siebie. Koral wygląda jakby był zmutowany. Ubarwienie jest rozmaite. Często kolory są jaskrawe i kontrastowo ze sobą zestawione co czyni te korale bardzo atrakcyjnymi wizualnie. Niestety wiedza na temat tych korali jest nadal bardzo mała. Korale te są dosyć drogie i mało popularne.
Rozmiar: brak danych. Sprzedawane osobniki są w formie małych szczepek o średnicy 3-4 cm.
Wymagania: korale te wymagają dobrej jakości wodę, regularnie odświeżaną podmianami (najlepiej raz na tydzień). Ogólne parametry wody powinny być mniej więcej takie jak w przypadku innych koralowców: optymalna temperatura wody 24-27°C, optymalne zasolenie 32-36‰, pH 8,0-8,4. Wymaga umiarkowanego prądu wody i umiarkowanego oświetlenia.
Tempo wzrostu: wolne.
Stopień trudności utrzymania: średni / średnio-trudny.
Odżywianie: korale te odżywiają się wyciągając substancje odżywcze z wody (organikę). Zaleca się cykliczne dokarmianie 2-3 razy w tygodniu fitoplanktonem i zawiesiną z zooplanktonu. Pokarm należy wstrzykiwać w okolice otworów gębowych za pomocą strzykawki lub pipety (przy wyłączonych pompach i odpieniaczu). Można również raz na kilka dni podać pensetą wprost do otworu gębowego solowca lub wodzienia. Uwaga koral nie posiada macek, dzięki którym mógłby przesunąć sobie grubszy pokarm do pyszczka. Dlatego wówczas Pectina będzie próbowała się wygiąć w kielich aby pokarm spłynął samoczynnie jej do mordki. Mimo tego koralowce te mogą się żywić także samoczynnie za pomocą symbiotycznych glonów - zooksanteli, które wytwarzają substancje odżywcze wewnątrz koralowca.
Rozmnażanie: brak danych o strategii rozrodu w naturze. Natomiast w akwariach koralowca można namnażać poprzez mechaniczny podział - np. odcięte kawałki o średnicy kilku centymetrów. Najlepiej dzielić korala gdy wykształci dodatkowe otwory gębowe. Odcięty kawałek powinien zawierać jedną mordkę. Nowo odcięta część korala powinna mieć minimum 4 cm średnicy. Wystarczy taki kawałek przykleić klejem cyjanoakrylowym do podłoża lub podstawki. Odcięty fragment zwykle przyrośnie i zacznie żyć jako inny osobnik.
Uwagi: koral nie jest polecany osobom początkującym.