Hiacynt wodny (Eichhornia crassipes) jest tropikalną rośliną pływającą, kojarzoną bardziej z oczkiem wodnym niż z akwarium. Jednak nadaje się on także do uprawy w akwarystyce w zbiornikach otwartych bez pokrywy. Rośnie dosyć spory i potrafi wystawać nawet na kilkanaście centymetrów ponad taflę wody.
Jest to roślina rozetowa o mocnych liściach. Pochodzi z terenów Amazonii ale została zawleczona w wiele ciepłych rejonów świata. W naturze jest typowym chwastem wodnym, który potrafi szczelnie pokryć taflę wody. Jest plagą np. w afrykańskim Jeziorze Wiktorii. W Polsce jest również uprawiany w stawach i oczkach wodnych jako roślina jednoroczna.
Znakomicie nadaje się do uprawy akwariowej w przypadku problemów z glonami, ponieważ silnie wyjaławia wodę z substancji organicznych, makro i mikro elementów. Potrzebuje silnego światła i małego ruchu wody. Rośnie dosyć szybko. Kwiaty są bardzo ładne o kolorze błękitnym lub białym i przypominają lądowego hiacynta. Roślina kwitnie w temperaturze powyżej 20°C. W akwariach zalecana temperatura wody wynosi 22-30°C.
Mimo jej dużej inwazyjności jest to roślina, który znakomicie oczyszcza wodę, zwłaszcza ze ścieków komunalnych. Potrafi rosnąć nawet w bardzo brudnej wodzie. W Europie używa się jej w przy domowych oczyszczalniach ścieków. W naturze ogranicza wymianę gazową wody i stwarza świetne warunki do namnażania się komarów i innych owadów. Wielkość rośliny zależna jest od tego jak wielka jest podaż substancji odżywczych w zbiorniku. Gdy woda staje się już wyjałowiona, wówczas roślina wytraca swoje liście, kurczy się i zamiera. Dlatego w akwariach należy wprowadzić jej nawożenie. Jej korzenie stanowią dobrą ochronę dla narybku.
Autor: Tommy Aquario, zdjęcia: www.pixabay.com