Źródło: Paweł Vogelsinger, Nantai TV, Cottus poecilopus, https://www.youtube.com/c/NantaiTV/featured
Nazwa gatunkowa: Cottus poecilopus.
Nazwa polska: głowacz pręgopłetwy.
Występowanie geograficzne: Europa - pierwotnie górne odcinki rzek położone w Sudetach, Rudawach, Karpatach oraz górach na terenie Szwecji i Norwegii. Jednak ryba ma spore właściwości adaptacyjne w innych typach środowiska, stąd punktowo można ją znaleźć także w rzekach nizinnych - m.in. w dopływach Odry i Łaby oraz rzekach wpadających do Bałtyku.
Wygląd: duża głowa z dużym otworem gębowym, na pokrywie skrzelowej znajduje się kolec, występują dwie płetwy grzbietowe, promienie na płetwach są bardzo dobrze widoczne, brak jest łusek. Ciało szaro-brązowo-zielonkawe. Grzbiet jednolicie ciemny, na bokach kolor zaczyna się "strzępić" i przechodzi w biały na podbrzuszu. Na tułowiu można zauważyć rozmyte nieregularne ciemne pręgi.
Przeciętny rozmiar: zależny od środowiska, zwykle 7-9 cm, w idealnych warunkach środowiskowych 12-15 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: rzeki górskie, podgórskie i ewentualnie wyżynne o wartkim prądzie wody, dobrze natlenione, przejrzyste i czyste o twardym dnie - żwirowo-kamiennym. Ryby są spotykane często wśród makroglonów i mchów. Na nizinach gatunek spotykany jest na podłożu piaszczystym.
Wymagane parametry wody: brak danych.
Temperatura wody: optymalnie do 20°C.
Zalecany minimalny litraż: 300 l.
Zachowanie: spokojna i ciekawska ryba prowadząca przydenny tryb życia.
Dieta: mięsożerne - larwy owadów, drobne mięczaki, skorupiaki, ikra i narybek.
Dymorfizm płciowy: brak danych.
Rozmnażanie: tarło odbywa się w parach od końca marca do połowy kwietnia przy gnieździe samca (wykopany dołek wśród kamieni). Po złożeniu i zapłodnieniu ikry - gniazdem opiekuje się samiec.
Uwagi: w Polsce ryba objęta jest częściową ochroną. Gatunek ten jest sklasyfikowany w rzędzie skorpenokształtnych i rodzinie głowaczowatych.
Źródło zdjęć: Paweł Vogelsinger, Nantai TV, Cottus poecilopus, https://www.youtube.com/c/NantaiTV/featured