Długość: ok. 1860 km.
Powierzchnia dorzecza: ok. 1 000 000 km2.
Strefa klimatyczna: zwrotnikowa.
Największe dopływy: Caledon, Vaal, Hartbees.
Największe miasta: Aliwal North, Prieska, Upington.
Państwa w kolejności od źródła do zlewni: Lesotho, Republika Południowej Afryki, Namibia.
Ujście: Ocean Atlantycki.
Kontynent: Afryka.
Oranje wypływa z Gór Smoczych w Lesotho, początkowo nosi nazwę Sengu. Różne nazwy poszczególnych odcinków rzek to częsta sytuacja w przypadku rzek długich. Odseparowane od siebie ludy poprzez przeszkody geograficzne i znaczne odległości często lokalnie nadawały tym samym rzekom różne nazwy własne. Oranje początkowo płynie na południe odcinkiem o długości ok. 100 km, by nagle skręcić na zachód i trzymać te kierunek aż do swojego ujścia w Namibii. Zabrzmi to dziwnie, ponieważ Afryka i mróz powinny mieć niewiele wspólnego, jednak w Górach Smoczych źródła rzeki Oranje często zamarzają w porze zimowej. Górski odcinek rzeki został zasiedlony europejskim pstrągiem tęczowym. Blisko dopływu rzeki Caledon wybudowano na rzece sztuczny zbiornik o nazwie Gariep o powierzchni 374 km2 wraz z elektrownia wodną. Rzece przez większą część spływu towarzyszą tereny górskie, często o charakterze pustynnym lub półpustynnym. Wystepują na niej bardzo ciekawe duże wodospady (Wodospady Augrabies) o kilkudziesięciu metrach wysokości.
Rzeka Oranje jest jedną z najbardziej nasyconych w budowle nawadniające i hydroelektrownie spośród rzek afrykańskich. Wiele okolicznych terenów zostało zamienionych w pola uprawne oraz winnice. Szczególnie liczne są pola z uprawami cytrusów.
Oranje jest uboga w ryby - stwierdzono występowanie tylko 16 gatunków ryb (7 endemitów). Ciekawym endemitem jest redfin maluti. Potencjał akwarystyczny mają także inne kilku centymetrowe różne gatunki z rodzaju Pseudobarbus, które zamieszkują tereny RPA. Ryby te kształtem przypominają danio pręgowanego ale posiadają czerwono zabarwione płetwy. W RPA określa się je mianem redfin. W zależności od gatunku posiadają różne wzory na ciele i różne akcenty kolorystyczne.
Zdjęcie: Albert Chakona, Paul H. Skelton, redfin - Pseudobarbus afer, CC BY-SA 4.0