Zdjęcia: Adam Kirby, Blennius ocellaris.
Nazwa gatunkowa: Blennius ocellaris.
Nazwa polska: ślizg oczyk.
Występowanie geograficzne: Wschodni Atlantyk (od Senegalu aż do Szkocji), Morze Śródziemne, Morze Czarne.
Wygląd: pysk duży, tułów jak na ślizga krępy i wysoki, skóra bez łusek, oczy wystają poza obrys głowy, przy oczach małe rozgałęzione czułka (miękkie wyrostki), płetwa grzbietowa duża z wyraźnym wcięciem po środku, pierwszy jej promień wydłużony, a w przedniej jej części umiejscowione jest duże czarne oczko w białym otoku (stąd polska nazwa oczyk). Ubarwienie zmienne - od beżowego do brązowo-czarnego, wzory na ciele również zmienne (zależne od cech lokalnych populacji) jednakże na tułowiu można zauważyć słabo czytelne lub mocno zarysowane pionowe pasy.
Przeciętny rozmiar: do 14 cm, w dobrych warunkach pojedyncze osobniki - do 20 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: pełno słone głębsze wody przybrzeżne o charakterze kamienisto-piaszczystym głównie na głębokości 10-20 m., w płytszych wodach rzadziej (maksymalnie do głębokości nawet 100 m.).
Wymagane parametry wody: zasolenie ok. 34-36‰, populacje z Morza Czarnego żyją w mniejszym zasoleniu.
Temperatura wody: optymalnie 18-26°C.
Zalecany minimalny litraż: 300 l.
Zachowanie: prowadzi przydenny tryb życia, , jest nieco terytorialna, można trzymać pojedynczo, większa liczba sztuk wymaga wielu kryjówek. Ryba znana jest z tego, że uwielbia chować się w pustych muszlach, dzbankach, puszkach itp. wystawiając jedynie swoją głowę. Pływa niezbyt szybko stąd wiele czasu spędza w norach i kryjówkach.
Dieta: głównie mięsożerne - larwy owadów, małe wieloszczety, drobne mięczaki, ikra, być może również w diecie znajduje się niewielka liczba glonów.
Dymorfizm płciowy: brak danych.
Rozmnażanie: tarło odbywa się w parach w zagłębieniach skalnych, norach, grotach. Samica składa ikrę, którą pilnuje i zajmuje się samiec.
Uwagi: podczas odpływu gatunek spotykany jest w płytszej wodzie, szczególnie młode osobniki, które preferują płycizny. Starsze ryby wyłącznie w głębszych partiach - min. 10 m. pod tafla wody.