Zdjęcie: Renata Maciejewska, wirki po dipowaniu korala.
Małe, płaskie robaki o elastycznej miękkiej tkance to wirki, które często w akwariach słonowodnych stanowią plagę, której bardzo ciężko się pozbyć. Dostają się one do zbiornika wraz z dojrzałą skałą lub koralami.
Aby zapobiec wprowadzeniu tych zwierząt do swojego akwarium nie należy pozyskiwać skał z innych zbiorników słonowodnych, ponieważ mogą one być źródłem nie tylko wirków ale i innych znacznie groźniejszych organizmów. Natomiast w przypadku korali należy poddawać je bezwzględnie tzw. dipowaniu czyli wstępnej kuracji oczyszczającej przed wprowadzeniem do zbiornika. Więcej o aklimatyzacji korali i postępowaniu z nimi tuż po zakupie w linku poniżej:
Kliknij, aby przejść do tekstu o aklimatyzacji korali
Walka z wirkami w akwarium morskim jest również możliwa przy użyciu preparatów chemicznych. Należy mieć jednak na uwadze, że skutkiem ubocznym może być również śmierć innych delikatnych organizmów jak np. ślimaki lub krewetki albo też nawet niektórych bardziej wrażliwych ryb. Pomóc w naturalnym ograniczaniu populacji wirków mogą nam również niektóre gatunki zwierząt - głównie ryby wargatki i wybrane pensetniki dla których wirki są częścią ich diety.
Zobacz także:
Artykuł o charakterystyce wirków / płazińców (kliknij, aby przejść)